Papirologija zasad ‘otjerala’ Malezijca, poželjni ‘udvarač’ bila bi moćna banka ili burza, a ne trgovac kriptovalutama

Autor: Tomislav Pili , 02. rujan 2019. u 14:15
FOTO: GettyImages

Osnivaču Eunexa-C ispunjavanje zahtjeva Hanfe prekomplicirano.

Proces odobrenja preuzimanja Zagrebačke burze za varaždinsku tvrtku Eunex-C iza koji stoji malezijski investitor ipak je bio preveliki zalogaj. Naime, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) krajem prošloga tjedna obustavila je postupak davanja odobrenja, a kako doznajemo, do obustave je došlo na zahtjev Eunexa-C. Kako nam je pojasnio Milan Horvat, nekadašnji direktor tvrtke koji i dalje surađuje s vlasnikom Zong Xin Yeapom, Eunex-C je odustao od zahtjeva za stjecanje kvalificiranog udjela u Zagrebačkoj burzi jer su zahtjevi koje je postavila Hanfa u vezi dokumentacije bili, tvrdi, takvi da bi za njegov dovršetak trebalo mnogo vremena, možda i godinu dana, a u međuvremenu bi dijelu dokumenata istekao rok važenja.

“To bi bio beskonačni proces, pa je osnivač tvrtke zaključio kako je to prekomplicirano s obzirom na njegovu međunarodnu poziciju i poslove koje vodi u cijelom svijetu”, naglasio je Horvat. Podsjetimo, Zong Xin Yeap malezijski je poslovni čovjek koji se posljednjih godina bavi i kriptovalutama, kao i Horvatova Fima Plus, mjenjačnica kriptovaluta. Inače, Horvat je, kako sam kaže, početkom godine napustio poziciju direktora kako ne bi predstavljao uteg procesu dobivanja dozvole. Naime, on još nije drugostupanjski oslobođen optužbi za sudjelovanje u aferi Spice, pa je Hanfa mogla suspendirati proces da je ostao direktor Eunexa-C.

No, i dalje je, kako kaže, u kontaktu s tvrtkom i pomaže svojim savjetima.

 

20posto

udjela granica nakon koje stjecanje udjela mora odobriti Hanfa

Ta je tvrtka prije godinu dana dana počela kupovati velike pakete dionica Zagrebačke burze, a dionice su prodali i neki od dugogodišnjih dioničara, poput tvrtke Auctor i Ivana Tadina, vlasnika investicijskog društva Hita vrijednosnice. Već krajem listopada prošle godine Eunex-C je stigao do gotovo 19 posto udjela u Zagrebačkoj burzi, a malo kasnije do 19,98 posto. No, tu se ovaj malezijsko-hrvatski duet morao zaustaviti jer Zakon o tržištu kapitala propisuje da regulator mora odobriti stjecanje udjela u Zagrebačkoj burzi iznad 20 posto. Postupak odobrenja tako je vjerojatno trajao od kraja prošle godine. Kada je Eunex-C točno predao zahtjev u Hanfi nisu mogli otkriti pravdajući se zakonskom povjerljivosti postupka.

Na pitanje koje je sve dokumente potrebno priložiti i koliko cijeli postupak traje, regulator nam je odgovorio da je podnositelj zahtjeva dužan dostaviti dokumente i podatke propisane europskim uredbama i domaćim pravilnicima. “To, na primjer, uključuje podatke o identitetu namjeravanog stjecatelja, njegovoj vlasničkoj strukturi i svim povezanim osobama, financijske izvještaje namjeravanog stjecatelja i podatke o financiranju namjeravanog stjecanja. Sukladno relevantnim odredbama Zakona o tržištu kapitala, Hanfa postupak odlučivanja provodi u roku od 60 radnih dana od dana potvrde podnositelju zahtjeva o zaprimanju sve potrebne dokumentacije pri čemu se navedeno razdoblje može i produžiti u Zakonom propisanim slučajevima”, tumači regulator.

Milan Horvat tvrdi kako se obustavom postupka plan Eunexa-C u vezi Zagrebačke burze nije promijenio, samo će za njegovu realizaciju trebati više vremena. “Svjedoci smo da burze u cijelom svijetu mijenjaju svoje poslovanje i digitaliziraju ga, pa se nadam da će se i Hrvatska naći u tom društvu te da će se uključiti još neki investitori koji bi donijeli promjenu”, istaknuo je taj financijaš. Domaći financijski krugovi ovaj slučaj ne žele javno komentirati, ali ističu kako je rasplet na neki način i očekivan. Iako je Hanfa otvorena prema ideji ulaska kriptovaluta na domaće financijsko tržište – o čemu je na lanjskoj konferenciji Zagrebačke buze govorio i predsjednik Upravnog vijeća Ante Žigman – zasigurno bi radije željela vidjeti neku veliku banku ili burzu kao najvećeg dioničara domaćeg tržišta kapitala. U tom kontekstu, u hrvatskim okvirima nepoznati malezijski investitor zasigurno nije “poželjan udvarač”. K tome, toliku bi dokumentaciju daleko jednostavnije prikupila moćna financijska institucija, a ne malena tvrtka.

Međutim, financijaši ističu i kako predstavnici Eunexa-C uopće nisu bili na skupštini dioničara burze održanoj 27. lipnja. Milan Horvat kaže kako imaju osjećaj da Uprava Zagrebačke burze ignorira Zong Xin Yeapa te smatraju da je potrebno naći veći prostor za dijalog i izgradnju međusobnog razumijevanja. Zagrebačka burza nije željela komentirati Hanfinu odluku o obustavi postupka kao ni poslovnu politiku dioničara.

No, i dalje je, kako kaže, u kontaktu s tvrtkom i pomaže svojim savjetima.

Ta je tvrtka prije godinu dana počela kupovati velike pakete dionica Zagrebačke burze, a dionice su prodali i neki od dugogodišnjih dioničara, poput tvrtke Auctor i Ivana Tadina, vlasnika investicijskog društva Hita vrijednosnice. Već krajem listopada prošle godine Eunex-C je stigao do gotovo 19 posto udjela, a malo kasnije do 19,98 posto ZSE-a. No, tu se ovaj malezijsko-hrvatski duet morao zaustaviti jer Zakon o tržištu kapitala propisuje da regulator mora odobriti stjecanje udjela u Zagrebačkoj burzi iznad 20 posto. Postupak odobrenja tako je vjerojatno trajao od kraja prošle godine. Kada je Eunex-C točno predao zahtjev u Hanfi nisu mogli otkriti pravdajući se zakonskom povjerljivosti postupka.

Na pitanje koje je sve dokumente potrebno priložiti i koliko cijeli postupak traje, regulator nam je odgovorio da je podnositelj zahtjeva dužan dostaviti dokumente i podatke propisane europskim uredbama i domaćim pravilnicima.

“To, na primjer, uključuje podatke o identitetu namjeravanog stjecatelja, njegovoj vlasničkoj strukturi i svim povezanim osobama, financijske izvještaje namjeravanog stjecatelja i podatke o financiranju namjeravanog stjecanja. Sukladno relevantnim odredbama Zakona o tržištu kapitala, Hanfa postupak odlučivanja provodi u roku od 60 radnih dana od dana potvrde podnositelju zahtjeva o zaprimanju sve potrebne dokumentacije, pri čemu se navedeno razdoblje može i produžiti u Zakonom propisanim slučajevima”, tumači regulator.

Milan Horvat tvrdi kako se obustavom postupka plan Eunexa-C u vezi Zagrebačke burze nije promijenio, samo će za njegovu realizaciju trebati više vremena.

“Svjedoci smo da burze u cijelom svijetu mijenjaju poslovanje i digitaliziraju ga, pa se nadam da će se i Hrvatska naći u tom društvu te da će se uključiti još neki investitori koji bi donijeli promjenu”, istaknuo je taj financijaš.

Domaći financijski krugovi ovaj slučaj ne žele javno komentirati, ali ističu kako je rasplet na neki način i očekivan. Iako je Hanfa otvorena prema ideji ulaska kriptovaluta na domaće financijsko tržište – o čemu je na lanjskoj konferenciji Zagrebačke burze govorio i predsjednik Upravnog vijeća Ante Žigman – sigurno bi radije željela vidjeti neku veliku banku ili burzu kao najvećeg dioničara domaćeg tržišta kapitala. U tom kontekstu, u hrvatskim okvirima nepoznati malezijski investitor vjerojatno nije “poželjan udvarač”. K tome, toliku bi dokumentaciju daleko jednostavnije prikupila neka moćna financijska institucija, a ne malena tvrtka.

Međutim, financijaši ističu i kako predstavnici Eunexa-C nisu bili na skupštini dioničara burze 27. lipnja. Horvat pak kaže kako imaju osjećaj da Uprava Zagrebačke burze ignorira Zong Xin Yeapa te smatraju da je potrebno naći veći prostor za dijalog i izgradnju međusobnog razumijevanja. Zagrebačka burza nije željela komentirati Hanfinu odluku o obustavi postupka kao ni poslovnu politiku dioničara. v

Komentari (1)
Pogledajte sve

Ponavljaju vam se odlomci.

New Report

Close