Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica pale više od 1 posto, što je posljedica zabrinutosti ulagača zbog najave smanjenja poticajnih mjera Feda i nestabilnosti kineskog bankarskog sektora.
Dow Jones skliznuo je 139 bodova, ili 0,94 posto, na 14.659 bodova, dok je S&P 500 indeks potonuo 1,21 posto, na 1.573 boda, a Nasdaq indeks 1,09 posto, na 3.320 bodova.
Od prošle srijede, kada je predsjednik Feda Ben Bernanke najavio postupno smanjenje poticajnih monetarnih mjera, S&P 500 indeks pao je više od 1 posto u tri od četiri trgovinska dana, izgubivši ukupno 4,8 posto.
U svih 10 sektora S&P indeksa cijene su jučer pale, a pod najvećim su pritiskom bile dionice u rudarskom, industrijskom i financijskom sektoru, koji su najviše vezani uz rast gospodarstva.
U jednom trenutku indeksi su jučer bili u minusu i više od 2 posto, no do kraja trgovanja nadoknadili su dio gubitaka.
„Mnogi tehnički pokazatelji govore da smo u području preprodanosti, pa bi se mogao očekivati odskok cijena. Međutim, nisam siguran da će se ovoga puta to dogoditi. Tko može tvrditi da se prodaje neće nastaviti i sutra“, kaže Sam Ginzburg, direktor u tvrtki First New York.
Ulagače najviše zabrinjava najava smanjenja programa kupnje državnih i hipotekarnih obveznica. Tim programima Fed već dugo na financijska tržišta mjesečno ubrizgava 85 milijardi dolara jeftinog novca, što je poticalo rast cijena dionica.
Osim što se plaše da će tržište izgubiti tu podršku, ulagače zabrinjava i snažan rast kamata na međubankarskom tržištu u Kini, što ukazuje na nedostatak likvidnosti.
Međutim, kineska središnja banka poručila je da ne kani ubrizgati svjež novac na financijska tržišta jer bi banke trebale bolje upravljati svojim sredstvima i kreditnim plasmanima.
Analitičari kažu da monetarne vlasti nastoje natjerati banke da novac plasiraju u realno gospodarstvo, a ne u špekulativne investicije.
Zbog toga su jučer cijene dionica kineskih banaka na burzi u Šangaju potonule više od 7 posto, što je njihov najveći dnevni pad u posljednje četiri godine.
Zabrinutost ulagača tim je veća jer bi poremećaji u kineskom bankarskom sustavu mogli dodatno usporiti rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva, što bi negativno utjecalo na potražnju za sirovinama, s obzirom da je Kina najveći svjetski potrošač sirovina.
Na pojačano povlačenje ulagača s tržišta ukazuje iznadprosječan obujam trgovanja. Na Wall Streetu, NYSE MKT-u i Nasdaqu vlasnika su jučer zamijenile 8,3 milijarde dionica, dok prosječan dnevni obujam u ovoj godini iznosi oko 6,4 milijarde.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,42 posto, na 6.029 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,24 posto, na 7.692 boda, a pariški CAC 1,71 posto, na 3.595 bodova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu