Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) objavila je da će se u subotu održati prvi ovogodišnji ispitni rok za polaganje brokerskog ispita. Ispitu će pristupiti svega 13 kandidata, pa će ova godina po odzivu budućih brokera vjerojatno biti najlošija u posljednjih deset godina.
U odnosu na nekad zlatne godine hrvatskog tržišta kapitala, 13 ovogodišnjih kandidata praktički je zanemariv broj. Naime, Hanfino izvješće za 2007. godinu, kad je tržište bilo na vrhuncu, otkriva da se te godine za brokerski ispit prijavilo 209 kandidata, a pristupilo je njih 196. K tome treba dodati još 338 kandidata koji su se htjeli okititi titulom investicijskog savjetnika, a tom je ispitu pred osvit krize pristupilo 326 kandidata.
Kriza topila kandidate
Međutim, te je 2007. ukupni promet na Zagrebačkoj burzi iznosio 66,5 milijardi kuna, a brokeraji su, bankarski i neovisni, na naknadama od trgovanja klijenata uprihodili gotovo 285 milijuna kuna.
Dobit brokeraja nakon oporezivanja tada je dosezala 199 milijuna kuna. Za usporedbu, dobit neovisnih, odnosno privatnih brokerskih društava prošle je godine iznosila 3,2 milijuna kuna, pokazuju nerevidirani Hanfini podaci. Kako je kriza na hrvatskom trižtu kapitala jačala, tako se snižavao i broj kandidata koji su pristupali brokerskom ispitu. Dosad najmanji broj kandidata, svega njih 25, u jednom ispitnom ciklusu koji se sastoji od dva ispitna roka zabilježen je 2012. godine.
78imena
trenutačno je u registru brokera
Međutim, prošle je godine zabilježen značajan skok. Kako su odgovorili na upit Poslovnog dnevnika iz Hanfe, lani je u ciklusu ispita za dobivanje odobrenja za rad brokera ispitu pristupio 161 kandidat, a u ciklusu ispita za dobivanje odobrenja za rad investicijskog savjetnika ispitu su pristupila 83 kandidata. “Napominjemo kako je pravilnikom koji je bio na snazi u 2015. položen ispit za brokera bio uvjet za pristupanje ispitu za investicijskog savjetnika. Trenutno važećim pravilnikom koji regulira predmetnu materiju i po kojem se održavaju ispiti u 2016. taj uvjet više ne postoji”, pojašnjavaju iz Hanfe. No, prošle godine zbog premalog interesa nije održan Hanfin obrazovni program koji budući brokeri, investicijski savjetnici te upravitelji mirovinskih fondova i mirovinskih osiguravajućih društava pohađaju prije pristupanja ispitu. Ove je godine tijekom veljače taj program održan, a prijavilo se 42 kandidata.
U registru brokera trenutačno je 78 imena, a tu je i 86 investicijskih savjetnika. Član Uprave Interkapitala Tonći Korunić kaže kako je s tržišta od 2007. nestalo oko dvije trećine brokera.
Posla na stranim burzama
“Za razliku od tadašnje euforije, danas još vlada oprez prema dionicama. No tržište se polako budi, tako da ovih 13 kandidata i nije tako loše. S rastom tržišta i potreba za brokerima će biti veća”, ocjenjuje Korunić. S druge pak strane, Romana Rinkovca, člana Uprave Credosa, podatak o ovogodišnjim prijavama ne iznenađuje s obzirom na stanje domaće burze.
“Zagrebačka burza iz godine u godinu sve više kopni, prometi se smanjuju, brokeraji se zatvaraju, pa posao brokera prestaje biti atraktivan. Stoga je interes za brokerski ispit sasvim logičan”, kaže Rinkovec. Na pitanje o primanjima Rinkovec kaže kako su brokeri nekad, prije krize, imali velika primanja, “neusporediva veća nego danas”.
“Kada je u pitanju trgovanje na Zagrebačkoj burzi, potrebe za brokerima u domaćim brokerajima nema. No, postoji potreba za trgovanjem na stranim burzama”, ističe Rinkovec.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu