Još jedna devalvacija juana u srijedu je potopila globalne burze. Kineska središnja banka devalvirala je juan za dodatnih 1,62 posto, na 6,3306 juana za dolar, nakon što ga je u utorak devalvirala oko dva posto. Time je u ovom tjednu kineska valuta devalvirana ukupno 3,5 posto, najviše u više od dva desetljeća. Motiv kineskim akcijama ekonomiste vide u potpori usporenom gospodarstvu.
Burze su odmah negativno reagirale, pa je na europskim burzama u srijedu nastavljena prodaja dionica nakon oštrog pada u utorak. Paneuropski FTSEurofirst 300 bio je oko podneva u minusu dva posto, nakon što je u utorak potonuo 1,7 posto.
Istodobno, londonski FTSE indeks spustio se 1,32 posto, na 6576 bodova, frankfurtski DAX za 2,35 posto, na 11.028 bodova, a pariški CAC za 2,7 posto, na 4962 boda. Na udaru najvećih prodaja našli su se ponovno njemački proizvođači vozila i europski proizvođači luksuznih roba, s obzirom da je Kina njihovo glavno izvozno tržište. Pod pritiskom je i energetski te rudarski sektor jer je Kina vodeći svjetski uvoznik sirovina.
Politika kineske središnje banke probudila je bojazni od globalnog valutnog rata. Analitičari ocjenjuju da je slabljenjem juana dovelo u pitanje očekivano rujansko povećanje američkih kamatnih stopa. Podsjetimo, frazu “valutni rat” iskovao je 2010. bivši brazilski ministar financija Guido Mantega, a označava slabljenje valute kako bi se ojačao izvoz i stekla trgovinska prednost.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu