Hrvatskoj i slovenskoj financijskoj zajednici baš nije u potpunosti jasno koje to prilike Zagrebačka burza vidi u potencijalnoj kupnji Ljubljanske burze (LJSE).
Na domaćoj burzi ne žele ništa pojasniti dok, kako kažu, ne bude vrijeme, te neslužbeno kratko dodaju da ekonomska logika itekako postoji. Među domaćim financijašima vijest je dočekana s iznenađenjem, a ponegdje i sa podsmijehom. Jedan predstavnik institucionalnih ulagača koji je želio ostati anoniman kaže kako uopće ne razumije što to ZSE vidi. "Kupujete burzu, kupujete i promet koji je na dnu", kaže naš sugovornik. On sumnja da će se transakcija uopće realizirati s obzirom da je Bečka burza 2008. platila za LJSE 47 milijuna eura.
47milijuna
eura platila je Bečka burza 2008. za Ljubljansku burzu
Slovenski analitičari također ističu da su Austrijanci skupo platili kada je tržište bilo na vrhu. Sada je likvidnost niska, a država ne promovira inicijalne javne ponude, kaže u neslužbenom razgovoru jedan tamošnji analitičar. "Na burzi ima svega nekoliko kompanija koje su zanimljive", dodaje. Otegotna je okolnost što slovenska vlada namjerava najveće kompanije izvrstiti s domaćeg tržišta i uvrstiti upravo na Bečkoj burzi. "Međutim, kompanije baš i nisu zainteresirane za preseljenje", kaže naš sugovornik.
Logiku ZSE-a slovenski analitičari vide jedino u činjenici da su hrvatski ulagači dosta prisutni na slovenskom tržištu. No, što je nagnalo Beč da odluči prodati Ljubljanu? Glasnogovornica Bečke burze Julia Resch vješto je izbjegla odgovor na to pitanje kazavši kako je za "europske burze važnost kapitalnog povezivanja u opadanju". "Suradnja u tehnološki intenzivnim poslovnim područjima je u porastu. Mi i dalje možemo ispunjavati svoje usluge kao pružatelj IT usluga bez kapitalnog povezivanja", ističe Resch.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Zasto Poslovni list nema svoj stav o ovoj temi, nego prenosi quasi-vijesti na osnovu rekla-kazala?
Povezivanje burzi sigurno moze biti dobra prilika da se ucmalosti, usinjenosti i parcijalnim, nacionalistickim interesima stane na kraj i da burza bude ono, sto joj samo ime kaze.
Slažem se. Pa bolje je kupiti burzu na dnu, nego ko Austrijanci na vrhu 2008.
Ne razumijem kritiku odluke – da se stvari zajedničko tržište ex-yu…
i na taj način poveća promet trgovanja, uvođenjem novih pravila rada , novih
investitora..
Pa, sve su dobro napravili…kupuju na dnu, vide potencijal rasta slovenskih
kompanija, ulaganje za mirovince, nakon toga će se povezati sa beogradskom burzom, bih i makedonijom…..šta nije u redu?…
Hvala bogu da si mogu priuštiti povećanje svog portfelja rada i ponude..
pa , to je isto ko da kupiš novi brend koji ti povećava prihode…
Uključite se u raspravu