Agencije za dodjelu kreditnog rejtinga Standard & Poor’s i Moody’s nagodili su se u nekoliko tužbi u kojima tvrdilo da su obmanule financijsku javnost dajući visoke rejtinge rizičnim instrumentima. Nešto manje od tjedan dana prije početka suđenja, agencije za dodjelu rejtinga pristale su na nagodbu, što prema američkom pravu znači da u tim slučajevima nisu krive za prenapuhavanje rejtinga visokorizičnih instrumenata deriviranih iz drugorazrednih hipotekarnih kredita.
Upravo su ti instrumenti uzrokovali najveću svjetsku krizu od Velike depresije. Upravo su spomenute sudski procesi trebali poslužiti američkoj vladi u testiranju svojih dokaza u tužbi protiv S&P-a teškoj čak 5 bilijuna dolara. Vlada je tvrdila da su rejting agencije bile itekako svjesne rizičnosti tih instrumenata, ali su im zbog visokih naknada odlučile davati najviše moguće rejtinge.
Agencije su tražile odbacivanje tužbe ministarstva pravosuđa tvrdeći da nisu mogle predvidjeti “najveću katastrofu od Velike depresije, što otkriva zapravo manjak sposobnosti predviđanja, ali ne i prijevaru”. Nije otkriveno koliko su rejting agencije platile za postizanje nagodbe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Tužbeni zahtjev je bio 5 bilijuna dolara!!! Zakon omogućava da se prihvaćanjem nagodbe oslobodiš krivice!!! Toliko o krivici i oslobađanju od krivice bonitetnih kuća za svjetsku financijsku krizu !!!
Tko je iz bliže promatrao nastajanje internih bonitetnih modela i ponašanja rizik menanđera u financijskim institucijama, taj itekako dobro znade nešto o njihovim krivicama!!
Upravo se zato možemo složiti sa tvrdnjama poznatog slovenskog ekonomista Jože P. Damijana koji tvrdi da „ svaka krava“ ( dodajem tome: i „ svaki bik“) može napraviti bonitetnu procjenu!!!
Razlozi za pogrešne bonitetne procijene financijskih derivata i pogrešne bonitetne procijene državnih obveznica, po Damijanu su slijedeći:
1. Kod ocjenjivanja rizika imali su jasno izražen profitni motiv i sa time su involvirane u sukob interesa!!!;
2. Zato što su bonitetne ocjene ( namjerno?) utemeljivale na pogrešnim pretpostavkama!!!;
Uostalom o tome , kako nas upućuje Damijan, za sada je najviše rekao Nate Silver u knjizi The Signal and the Noise (2012).
Tu se može vidjeti i možemo se složiti i sa tvrdnjom da nisu » varali nego su bili nesposobni« sa našim dodatkom ,da su istinski bili nesposobni varati!!! Ali cijena te nesposobnosti je velika , odnosno nemjerljiva!!!
Uključite se u raspravu