Zagrebačka burza proširila je svoje poslovanje “od Vardara pa do Triglava”. Nakon što je 2015. godine od Bečke preuzeta Ljubljanska burza, sada je kupljen i udjel od pet posto u Makedonskoj burzi. No, kako se može čuti na Zagrebačkoj burzi, kupnja ovog malog paketa tek je prvi korak, pa je u budućnosti moguće povećanje vlasništva nad tržištem kapitala u Sjevernoj Makedoniji.
Iskoristili priliku
Kako je za Poslovni dnevnik izjavila Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze, kupnjom 5 posto udjela u Makedonskoj burzi napravili su prvi korak u pridruživanju jer žele biti aktivni sudionik na regionalnim tržištima. “Ukazala nam se prilika koju smo željeli iskoristiti s obzirom da je Makedonska burza profitabilna, a tamošnje tržište vrlo je aktivno, osobito nakon postizanja dogovora između Makedonije i Grčke oko imena države”, istaknula je Gažić. Na krilima očekivanja približavanja Sjeverne Makedonije euroatlantskim integracijama, cijene tamošnjih dionice već dvije godine snažno rastu. Podaci Bloomberga kazuju da je indeks MBI 10 tijekom ove godine uzletio preko 29 posto.
Prema statističkim podacima tržišta iz Skoplja, tijekom ove godine, do kraja studenog, ostvaren je ukupni promet od 6,93 milijarde denara, odnosno 112,76 milijuna eura. Dionički je promet dosegnuo 3,35 milijardi denara što je 54,6 milijuna eura. Valja naglasiti kako je promet ove godine značajno manji nego prošle kada je ukupno protrgovano vrijednosnicama za 10,4 milijarde denara, odnosno 169,3 milijuna eura. Ako se usporede podaci o prometu, hrvatsko tržište kapitala daleko je veće od makedonskog. Naime, u prvih 11 mjeseci Zagrebačka burza bilježi ukupni promet od preračunato 373,8 milijuna eura dok je dionički promet iznosio 278.6 milijuna eura.
148 tisuća
eura platila je Zagrebačka burza za paket dionica Makedonske burze
Iako je malo tržište, to ne sprečava Makedonsku burzu da bude profitabilna. Ivana Gažić ističe da je to tržište lani ostvarilo dobit od oko 260.000 eura. “Valja istaknuti kako imaju mnogo nižu troškovnu bazu jer koriste vlastito softversko rješenje za trgovinsku platformu”, naglašava Gažić.
Kupnja vlastitim novcem
“Udjel je plaćen 148.000 eura, a Zagrebačka burza tu će akviziciju financirati u potpunosti vlastitim sredstvima s obzirom da u bilanci imamo 20 milijuna kuna gotovine”, pojasnila je čelnica domaćeg tržišta kapitala. Na pitanje od koga je udjel kupljen, Gažić tek otkriva da su udjel stekli “od jednog dioničara iz prvih 10 najvećih”, a pregovori su trajali neko vrijeme s obzirom da je ulazak u vlasničku strukturu svake burze osjetljiv proces.
“U ovom slučaju proces je bio nešto jednostavniji jer zbog veličine udjela nismo trebali regulatorna odobrenja”, tvrdi Gažić. Valja naglasiti kako se među prvih 10 dioničara Makedonske burze nalaze tamošnje banke, pa među njima valja potražiti prodavatelja. “Htjeli bismo da veze između regionalnih tržišta postanu intenzivnije. Stjecanje udjela u Makedonskoj burzi vidimo kao prvi korak, a s vremenom ćemo vidjeti hoćemo li povećavati udjel. Naš je načelni stav da procjenjujemo svaku priliku”, poručila je Gažić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu