Na Wall Streetu se ovoga tjedna očekuje oprezno trgovanje, nakon oštrog pada cijena dionica prošloga tjedna, jer ulagači vjerojatno neće riskirati uoči izvješća o zaposlenosti u SAD-u i predstojeće sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija.
Dow Jones pao je prošloga tjedna 2,3 posto, na 17.712 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 2,2 posto, na 2.061 bod, a Nasdaq indeks 2,7 posto, na 4.891 bod. To je bio već četvrti pad tih indeksa u posljednjih pet tjedana.
S najviše nestrpljenja ovoga se tjedna očekuje izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje uvijek znatno utječe na smjer tržišta. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u ožujku otvoreno 244.000 novih radnih mjesta. Ako se te procjene potvrde, bio bi to već 13. mjesec zaredom kako broj zaposlenih raste za više od 200.000, što je najduži takav niz od 1994.-95. godine.
No, kako će to izvješće biti objavljeno u petak, kada se na Wall Streetu zbog uskrsnih blagdana ne radi, reakcija tržišta na te podatke očekuje se tek početkom idućega tjedna.
Prije desetak dana cijene su dionica snažno porasle, nakon poruke američke središnje banke da neće žuriti s povećanjem kamata, iz čega su ulagači zaključili da Fed neće povećati cijenu novca već u lipnju, nego na jesen. No, ta je euforija brzo splasnula, pa su prošloga tjedna cijene dionica oštro pale.
"Na tržištu trenutačno nema dovoljno informacija koje bi ga pokrenule. Još nije počela sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija, a nema ni drugih značajnijih informacija, pa očekujem oprezno trgovanje", kaže Mark Luschini, strateg u tvrtki Janney Montgomerry Scott.
Nesigurnost po pitanju kada će uslijediti prvo povećanje kamata Feda od 2006. godine izaziva veća kolebanja na tržištu, a gospodarski podaci privlače najviše pažnje jer bi mogli utjecati na odluku američke središnje banke, čiji su čelnici poručili da će upravo o tim pokazateljima ovisiti 'timing' povećanja kamata.
Oprez ulagača posljedica je, također, jačanja dolara. Premda je posljednjih tjedana ponešto oslabio, dolar je u proteklih godinu dana prema košarici valuta ojačao više od 20 posto.
Zbog toga američke multinacionalne kompanije postaju manje konkurentne na svjetskim tržištima, pa im padaju prihodi i dobit. Dosad je 50-ak kompanija s Wall Streeta smanjilo procjene zarade u prvom tromjesečju.
Na svaku kompaniju koja je dosad povećala procjenu zarade dolazi njih 5,5 koje su smanjile procjene, pokazuje izvješće Thomson Reutersa. To je najlošiji odnos pozitivnih i negativnih najava od prvog tromjesečja prošle godine i ne predstavlja optimističnu uvertiru u sezonu objava poslovnih rezultata, koja počinje 8. travnja izvješćem Alcoe.
U odnosu na početak godine S&P 500 indeks praktično je nepromijenjen, a cijene dionica malo rastu, malo padaju.
"Čini se da ulagači pokušavaju dokučiti što bi mogao biti idući pokretač tržišta na koji bi se mogli osloniti", kaže Joe Bell, analitičar u tvrtki Schaeffer's Investment Research.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu