Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno jer nije bilo vijesti koje bi potaknule ulagače, no tržišta su pokazala i veliku otpornost na slabe makroekonomske podatke, ponajprije one iz eurozone.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,1 posto, na 13.984 boda, a za toliko je pao i Nasdaq indeks, skliznuvši na 3.192 boda. S&P 500 ojačao je, pak, 0,1 posto, na 1.519 bodova, što je već sedmi tjedan zaredom kako raste. Cijeloga tjedna tržištu je nedostajalo usmjerenje, pa niti jedan dan S&P 500 indeks nije zabilježio pomak veći od 0,2 posto. Posljedica je to nedostatka značajnijih vijesti koje bi mogle pokrenuti tržište, ali i opreza ulagača jer se cijene dionica kreću na najvišim razinama u više od pet godina.
Pritom se S&P 500 primaknuo na 3, a Dow Jones na samo 1 posto od najviše razine u povijesti, dosegnute u listopadu 2007. godine. Oprez ulagača posljedica je i slabih makroekonomskih vijesti. Japansko gospodarstvo neočekivano je oslabilo i u četvrtom lanjskom tromjesečju, trećem zaredom. No, dok se u Japanu situacija donekle poboljšava, ulagače su zabrinuli podaci o većem nego što se očekivalo padu njemačkog i francuskog gospodarstva, što pokazuje da je u posljednja tri mjeseca prošle godine recesija u eurozoni produbljena.
Ulagači su suzdržani i zbog toga što uskoro počinju pregovori između republikanaca i demokrata u Washingtonu o smanjenju proračunskih rashoda. Početkom godine u Kongresu je postignut dogovor o povećanju poreza, čime je izbjegnuta 'fiskalna litica', automatsko smanjenje proračunskih izdataka i povećanje poreza. No, time je riješen samo problem povećanja poreza, dok bi, ako se demokrati i republikanci ne dogovore, od 1. ožujka nastupilo automatsko smanjenje proračunskih rashoda.
Ipak, napetost na tržištu nije tako velika kao za vrijeme pregovora o 'fiskalnoj litici', jer automatsko smanjenje proračunskih izdataka ipak ne bi toliko naštetilo gospodarstvu kao cjelokupni efekt 'litice'. Upravo zahvaljujući izbjegavanju 'fiskalne litice', S&P 500 porastao je od početka godine 6,6 posto. No, na razini od 1.525 bodova naišao je na snažan otpor. Unatoč tome, ulagači se ne odlučuju na dobitonosnu prodaju jer se nadaju nastavku rasta cijena dionica.
Osim dobrih kvartalnih poslovnih rezultata kompanija i banaka, tržište podržavaju i preuzimanja tvrtki. Od početka godine vrijednost najavljenih preuzimanja dosegnula je 158 milijardi dolara, što pokazuje da menadžment kompanija procjenjuje da su valuacije prihvatljive za akvizicije te da očekuju poboljšanje gospodarske situacije. Među ostalim, Berkshire Hathaway, tvrtka utjecajnog investitora Warrenna Buffetta, ponudila je 28 milijardi dolara za kupnju Heinza, dok je kabelska kompanija Comcast ponudila 16,7 milijardi dolara za kupnju dijela NBCUniversala kojega još ne posjeduje.
„Premda se posljednjih dana trguje oprezno, tržište i dalje djeluje dobro. No, nakon šest tjedana neprestanog rasta cijena dionica, logično je da ulagači uzmu predah, čak i ako nema loših vijesti“, kaže Eric Kuby, direktor u fondu North Star Investment Management.
I na europskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 1 posto, na 6.328 bodova, a pariški CAC 0,3 posto, na 3.660 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je, pak, 0,8 posto, na 7.593 boda. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna oslabio 0,2 posto, na 11.173 boda, što je drugi tjedan zaredom kako slabi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu