Na svjetskim burzama kraj trgovinskog tjedna prošao je u znaku optimizma koji je velikim dijelom izazvala Angela Merkel iskazavši potporu najavljenom protukriznom manevru Europske središnje banke, a nakon čega su ojačali svi značajniji svjetski burzovni indeksi.
U međuvremenu je objavljena, doduše neslužbena informacija, kako će Europska komisija predložiti da ECB ubuduće nadzire sve ključne banke u monetarnoj uniji i da njezinu čelniku Mariju Draghiju planira dati ovlasti da reagira čim uoči “opasne rizike” koji bi mogla zaprijetiti europskom financijskom sustavu. Informaciju je, citirajući neimenovane izvore iz EK objavio njemački Handelsblatt, koji također tvrdi da bi strogoj superviziji bile podvrgnute i njemačke štedionice i zadružne banke, dodajući kako se Berlin nadao izuzeću tih institucija iz jedinstvenog nadzora. S obzirom da bi, prema spomenutom prijedlogu, Europska središnja banka trebala reagirati tek kada se pojave ozbiljne prijetnje bankarskom sustavu, svakodnevno praćenje situacije ostalo bi u nadležnosti nacionalnih regulatora koja će i izvan eurozone ostati glavni nadzornici.
Što se tiče potpore koju je njemačka kancelarka dala Draghiju i njegovu srpanjskom obećanju da će “spasiti euro”, Merkel je poručila da ECB takvim stavom nastavlja ono što se kontinuirano ponavlja od izbijanja grčke krize, “a to je da se osjećamo obveznima učiniti sve kako bi zajednička valuta opstala. Ipak, priznala je da da vrijeme sve više pritišće monetarnu uniju i zato vjeruje da oživljavanje ECB-ova programa kupnje državnih obveznica predstavlja nadu u pozitivan razvoj situacije. Po tko zna koji put istaknula je važnost fiskalnog pakta priznavši da se nadala većim ovlastima EK u smislu intervencije u proračune onih zemalja koje se ne budu pridržavale strogih pravila. Oživljavanje ECB-ova programa kupnje državnih obveznica kratkoročno će biti dovoljno da se smanje razlike u prinosima na dugove država članica eurozone. Stav je to čelnika UniCredita Frederica Ghizzonija koji je također ustvrdio da se Italija neće naći u društvu zemalja prisiljenih da zatraže europsku pomoć.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu