Kineska vlada donijela je smjernice za financijske institucije koje će stubokom promijeniti ulagačku kulturu u toj zemlji, posebice među milijunima malih ulagača.
Kako navodi Reuters, financijskim se institucijama ubuduće zabranjuje ponuda ulagačkih proizvoda koji jamče određeni prinos. Time se pooštrava nadzor industrije upravljanja imovinom kojoj je povjereno devet bilijuna dolara, kako procjenjuje središnja banka. Kineske banke takve usluge nazivaju "proizvodi upravljanja imovinom". Primjerice, Industrijska banka kod takvih proizvoda jamči prinos od 4,15 posto godišnje, daleko više od 1,5 posto kamate koliko donosi oročavanje na godinu dana.
Analitičari ocjenjuju da ovim smjernicama kineska vlada želi ograničiti rizik i dodatno standardizirati financijsko tržište.
Dopuštanje da više investicijskih proizvoda može propasti dovest će do kvalitetnijeg ocjenjivanja rizika te profesionalizacije u financijskoj industriji. S druge strane, stvaranjem uvjeta da mali ulagači budu odgovorni za potencijalne gubitke u ulaganju, vlada se nada da će promijeniti duboko ukorijenjeni stav da je uobičajeno uložiti novac za rizične proizvode i pri tome očekivati zaštitu države. Novinska agencija Xinhua reformu je predstavila kao najznačajniji korak u sprečavanju "financijskog kaosa".
Među tamošnjim analitičarima postavlja se pitanje kamo će mali ulagači sada preusmjeriti svoj novac. Dio analitičara smatra da će najveći dobitnici ove reforme biti relativno sigurni novčani i obveznički investicijski fondovi. K tome, dio novca svakako će otići u već prilično skupe nekretnine. Financijske institucije – banke, brokerske kuće, fondovska društva i osiguravatelji – dobile su tranzicijsko razdoblje do 30. lipnja 2019. za implementaciju ovih smjernica.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu