Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale više od 10 posto, što je njihov najveći tjedni gubitak od financijske krize 2008., jer bi zbog širenja koronavirusa u svijetu gospodarske štete mogle biti veće nego što se prije procjenjivalo.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna potonuo 12,4 posto, na 25.409 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 11,5 posto, na 2.954 boda, a Nasdaq indeks 10,5 posto, na 8.567 bodova.
Cijene dionica na najvećoj svjetskoj burzi oštro su pale sedam dana zaredom, pri čemu je S&P 500 indeksu trebalo samo šest dana da zaroni u područje korekcije, koje se definira padom za 10 posto ispod prethodne rekordne razine.
Najbrža korekcija S&P-a u povijesti
Još 19. veljače S%P 500 dosegnuo je najvišu razinu u povijesti, 3.386 bodova, da bi sada bio 12,8 posto ispod te razine.
Nikada u povijesti S&P 500 nije tako brzo zaronio u područje korekcije.
„Prijašnji rekord bio je takav pad u devet dana početkom 2018. godine”, kaže Howard Silverblatt, analitičar iz S&P 500 Dow Jones Indices.
Dow Jones indeks zabilježio je, pak, u četvrtak najveći bodovni pad u povijesti, za 1.192 boda, i to je bio već drugi pad veći od 1.000 bodova u prošlom tjednu.
Dosad je u povijesti Dow Jones zabilježio samo četiri dnevna pada za 1.000 bodova.
I ostale najveće svjetske burze zabilježile su oštar pad, pa je MSCI indeks svjetskih burzi prošloga tjedna potonuo više od 10 posto, što je njegov najveći tjedni gubitak od financijske krize 2008. godine.
Pritom je s burzi izbrisano više od 5.000 milijardi dolara tržišne vrijednosti, što predstavlja otprilike vrijednost godišnjeg bruto domaćeg proizvoda (BDP) Japana, trećeg po veličini svjetskog gospodarstva.
Posljedica je to niza vijesti koje pokazuju da broj novozaraženih od koronavirusa u svijetu raste brže nego u Kini, ponajviše u Južnoj Koreji, Iranu, Italiji…
Vlade širom svijeta, od Australije, preko Irana do Italije, pokušavaju zaustaviti epidemiju, pa zatvaraju škole, otkazuju velike događaje i gomilaju medicinske zalihe.
U SAD-u, također, raste strah od koronavirusa, nakon što su Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) potvrdili prvi slučaj koronavirusa nepoznatog podrijetla u sjevernoj Kaliforniji i upozorili na moguće širenje te bolesti.
Gospodarske štete veće nego što se procjenjivalo
Analitičari kažu da je teško procijeniti koliko će širenje virusa u svijetu utjecati na globalno gospodarstvo, no jasno je, kažu, da će štete biti veće nego što se još nedavno procjenjivalo.
S obzirom na restrikcije u putovanjima i zatvaranje tvornica, ekonomisti širom svijeta smanjuju procjene rasta kako kineskog, tako i ostalih gospodarstava.
Zbog širenja virusa, i sve više američkih kompanija upozorava da će im poslovni rezultati biti slabiji od planiranih zbog poremećaja u nabavnim lancima i slabije potražnje.
Na to su, među ostalim, upozorili Apple, HP, Microsoft, Mastercard, PayPal…
Smanjuju se procjene zarada kompanija
Zbog toga analitičari smanjuju procjene zarada kompanija. Prema podacima tvrtke The Earnings Scout, analitičari sada procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju biti 0,1 posto manje nego godinu dana prije, dok su početkom veljače očekivali da će zarade porasti za 2,5 posto.
Analitičari Goldman Sachsa upozorili su, pak, da američke kompanije u ovoj godini možda uopće neće zabilježiti rast zarade.
„Naše smanjenje procjena zarada odražava ozbiljan pad kineskog gospodarstva u prvom tromjesečju, smanjenu potražnju za izvoznim američkim proizvodima, narušavanje nabavnih lanaca mnogih kompanija, usporavanje rasta američkog gospodarstva i povećanu poslovnu nesigurnost”, poručili su analitičari te investicijske banke.
Zbog toga ulagači povlače svoj kapital iz rizičnijih investicija, kao što su dionice, a ulažu u sigurnije, kao što su zlato i državne obveznice.
Na nesigurnost na tržištima ukazuje i podatak da je VIX indeks ‘straha’ Čikaške burze opcija prošloga tjedna skočio gotovo 50 posto, na 49 bodova, najvišu razinu od veljače 2018.
To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 11,1 posto, na 6.580 boda, dok je frankfurtski DAX potonuo 12,4 posto, na 11.890 bodova, a pariški CAC 12 posto, na 5.309 bodova.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks pao 9,6 posto, na 21.142 boda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu