S obzirom da su na Wall Streetu sve više nepoželjne zbog stava američkog financijskog regulatora (odnosno vlade), kineske kompanije kapital sve više traže na burzi u Švicarskoj. Kako navodi Financial Times, devet kineskih kompanija uvrstilo je prošle godine dionice na burzi u Zürichu, prikupivši 3,2 milijarde dolara, pokazuju podaci SIX-a, operatera švicarskog tržišta kapitala. Prema podacima Dealogica, to je značajno više nego što su lani Kinezi prikupili na burzi u New Yorku, a to je 470 milijuna dolara.
Ubiru vrhnje
“Kineska invazija” na švicarsko tržište se nastavlja – prvi ovogodišnji IPO u Zürichu bila je prodaja dionica kompanije Zhejiang HangKe Technology Incorporated, proizvođača opreme za litijske baterije koja je prikupila 172 milijuna dolara. Fokus na švicarsko tržište kapitala rezultat je višemjesečnih tenzija između Washingtona i Pekinga oko regulatornih standarda za kineske kompanije čijim se dionicama trguje na američkim burzama. Ukratko, američka vlada traži da financijska izvješća kineskih kompanija uvrštenih u SAD-u mogu revidirati i američki revizori. Povod tome bio je skandal s kompanijom Luckin’ Coffee (kineski Starbucks, kako su joj investitori tepali), a za koju se 2021. saznalo da je frizirala financijska izvješća napuhujući prihode. Naravno, Peking se “njuškanju” američkih revizora opire, tvrdeći kako bi to ugrozilo nacionalnu sigurnost (?). U tom sporu vrhnje je ubrala burza u Zürichu s obzirom da švicarska financijska regulativa ne zahtijeva previsoki stupanj transparentnosti financijskih izvješća. Deseci kineskih kompanija zainteresirani su za korištenje veze koja od prošle godine spaja burze u Šangaju i Shenzenu s Zürichom, tvrde bankari i predstavnici burze.
“Stock Connect” veza, oblikovana prema onoj koja povezuje kineska tržišta s burzom u Londonu, omogućava kompanijama uvrštenima na jednom tržištu da kapital prikupljaju na drugom.
Golema glad za novcem
“Švicarska je vrlo blizu tome da postane kinesko tržište”, kaže predstavnik jedne konkurentske burze koji je želio ostati anoniman.
Kada bi sve kineske kompanije koje tvrde da ih zanima uvrštenje u Zürichu to i učinile, prikupile bi više kapitala nego što su vrijedili sve početne javne ponude dionica (IPO) u Europi prošle godine. Valeria Ceccarelli, direktorica tržišta u SIX-u, kaže kako skok uvrštenja kineskih kompanija “potvrđuje atraktivnost SIX-a i Švicarske kao financijskog središta za prikupljanje kapitala.
Dio kineskih kompanija promatra i Londonsku burzu, s obzirom da je preko Stock Connect programa uspostavljenog 2019. pet kompanija do sada prikupilo 6,5 milijardi dolara.
Za ovu godinu dvije su kompanije iz Kine najavile uvrštenje dionica u Londonu – kemijska kompanija Yongtai i industrijska grupacija Lingyi iTech. Međutim, britanski revizorski nadzornik smatra da kineski revizorski standardi nisu ekvivalentni međunarodnima. Valeria Ceccarelli ističe da bi na burzu u Zürichu moglo doći još 20 kineskih kompanija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu