Još jedna rasprodaja tehnološkog sektora prelila se na dionice širom svijeta

Autor: Poslovni dnevnik , 11. svibanj 2021. u 22:00
Europski indeks STOXX 600 gubio je jučer poslijepodne više od dva posto vrijednosti/SHUTTERSTOCK

Iako američka središnja banka vjeruje u kratkotrajno povećanje cijena, na tržištu još vlada nesigurnost hoće li inflacija biti privremena ili nešto što će potrajati.

Globalne burze našle su se u utorak pod velikim pritiskom rasprodaje dionica koju je izazvao novi veliki pad vrijednosti dionica američkih tehnoloških kompanija. Najviše su stradale europske i dio azijskih burzi.

Paneuropski STOXX 600 indeks bio je oko 13.30 sati u minusu 2,1 posto, na 436 bodova, pri čemu su svi sektori bilježili gubitke, a najviše putnički, za 3,7 posto i tehnološki, za 2,2 posto.

Znatni minusi

U znatnom minusu bili su i indeksi svih vodećih europskih burzi – londonski FTSE indeks za 2,2 posto, na 6964 bodova, frankfurtski DAX za 2,4 posto, na 15.029 bodova, a pariški CAC za 2,1 posto, na 6252 boda. Na udaru se našle i azijske burze.

Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo je više od 3 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između jedan i dva posto. U “zelenom” je bila samo Šangajska burza čiji je indeks ojačao 0,4 posto.

Cijene globalnih dionica našle su se pod pritiskom nakon što su zabrinutosti oko jačanja inflacije u SAD-u spustile indekse na Wall Streetu u ponedjeljak s rekordnih razina.

Dow Jones oslabio je 35 bodova ili 0,10 posto, na 34.742 boda, dok je S&P 500 pao 1,04 posto, na 4188 bodova, a Nasdaq indeks 2,55 posto, na 13.401 bod. Ulagači se plaše jačanja inflacije ne samo zbog povećane potrošnje nego i zbog narušenih lanaca nabave sirovina, zbog čega cijene sirovina rastu. “Kada se lanci nabave sirovina ponovno normaliziraju, ta će strahovanja oslabiti.

No, do tada će proći još neko vrijeme”, kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u tvrtki Kingsview Asset Management. Iz američke središnje banke već mjesecima poručuju da se očekuje jačanje inflacije, ali da će to biti privremeno i neće dovesti do zaoštravanja monetarne politike.

No, ulagači nisu sigurni u to. “Na tržištu još vlada nesigurnost oko toga hoće li inflacija biti privremena ili nešto što će potrajati”, kaže Nolte.

Najnoviji podaci iz Kine govore o rastu potrošačkih cijena u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu u travnju za 0,9 posto u odnosu na godinu ranije. Proizvođačke cijene skočile su u tom razdoblju za 6,8 posto. Podaci za SAD bit će objavljeni u srijedu.

Selidba kapitala

U međuvremenu, nastavlja se preseljenja kapitala iz tehnološkog sektora, koji je lani za zatvaranja gospodarstva predvodio po rastu cijena, u cikličke sektore, koji bi trebali imati najviše koristi od otvaranja gospodarstva i ubrzanja oporavka od koronakrize.

Podršku tržištu pružaju, pak, bolji nego što se očekivalo poslovni rezultati kompanija. Do sada je oko 440 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo poslovna izvješća, pri čemu je njih oko 87 posto zabilježilo veću dobit nego što se očekivalo.

Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P-a 500 u proteklom tromjesečju porasle oko 50 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Podsjetimo, još prije mjesec dana očekivali su rast od oko 25 posto. Ostane li tako do kraja sezone objava rezultata, bit će to najveći skok zarada od posljednjeg tromjesečja 2010. godine.

Komentirajte prvi

New Report

Close