Primjena etičkih principa u investiranju ima svoju cijenu, a kod najvećeg državnog investicijskog fonda na svijetu, norveškog naftnog fonda, iznosi gotovo dvije milijarde dolara. Naime, toliko je taj fond izgubio jer je do 2010. prodao posljednje dionice duhanskih kompanija.
Kako navodi Financial Times pozivajući se na podatke s internetske stranice fonda, između 2006. i 2015. politika dezinvestiranja duhanskih dionica nagrizla je prinose za 0,68 posto što je ekvivalent izgubljenim 1,94 milijarde dolara. Tijekom tog razdoblja Naftni je fond zabilježio ukupni akumulirani prinos od 288 milijardi dolara. Podsjetimo, u Naftnom fondu koji bi trebao osigurati mirnu starost za sve Norvežane leži 860 milijardi dolara. Unatoč propuštenoj zaradi, norveško ministarstvo financija koje donosi investicijske smjernice za fond ne planira da fond opet počne kupovati dionice Philipa Morrisa ili Imperial Tobaccoa.
Međutim, Alan Blum, osnivač Centra za duhanske studije na sveučilištu Alabama upozorava kako neki drugi veliki investitori razmatraju ponovni ulazak u duhanske dionice. Inače, Blum je još 80-ih predvodio međunarodnu kampanju kako bi institucionalni investitori okrenuli leđa duhanskim kompanijama. Tu navodi primjer kalifornijskog Calpersa, najvećeg američkog javnog mirovinskog fonda, koji je izgubio tri milijarde dolara zbog napuštanja duhanskih dionica, pa sada opet razmatra njihovu kupnju. Čak i Blum priznaje da je s investicijske točke gledišta ulaganje u duhan vrlo isplativo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu