Italija prva u svijetu uvodi porez na ‘high speed’ trgovanje dionicama

Autor: Tin Bašić , 02. rujan 2013. u 22:01
Visoko-frekventno trgovanje je postupak u kojem se koriste algoritmi/FOTOLIA

Za zadavanje i otkazivanje naloga, ukoliko se pojave u vremenu kraćem od pola sekunde, naplaćivat će se porez od 0,02 posto.

Italija postaje prva država na svijetu koja će uvesti porez na visokofrekventno trgovanje vrijednosnim papirima. Riječ je o prvoj od dvije faze kojima će se uvesti oporezivanje transakcija koje su povezane s tržištem kapitala, konkretno "high speed" trgovanje i trgovanje derivatima dionica.

Za visokofrekventne transakcije, zadavanje i otkazivanje takvih naloga ukoliko se pojave u vremenu kraćem od pola sekunde, naplaćivat će se porez od 0,02 posto. Za derivate dionica bit će fiksne naknade, ovisno o tome koje je vrste takav ugovor. Oporezivat će se i transakcije koje se dogode izvan burze, no taj namet trebao bi biti veći. Posrednici, poput specijalista, odnosno market makera, trebali bi biti izuzeti od tog nameta. Potez je to, piše Financial Times, koji će u budućnosti pokazati potencijalne mogućnosti strožeg kažnjavanja ove kontroverzne prakse. 

Pali volumeni
Međutim, bankari i brokeri upozoravaju da bi novi porezi, pogotovo oni koji se izravno tiču financijske industrije, mogli uzrokovati dodatnu štetu likvidnosti na talijanskom tržištu kapitala. Naime, od kada je najavljeno da će se uvesti ovakav namet, što je bilo u ožujku ove godine, drastično su se smanjili volumeni na tržištu kapitala. S druge strane, europski dužnosnici već godinama traže način kako i koje poreze na nametnuti kako bi stabilizirali tržišta, obuzdali špekulativna i visokofrekventna trgovanja, a istodobno začepiti proračunske rupe. Prijedlog Europske komisije o oporezivanju ovakvih transakcija prodžalo je 11 članica eurozone, dok je Francuska prije godinu dana uvela porez sličan onome u Velikoj Britaniji a tiče se oporezivanja određenih transakcija (stamp duty tax). O sličnim prijedlozima razmišlja se u SAD-u i Australiji. Talijanska verzija isključivo se tiče visokofrekventnog trgovanja i derivata koje banke i korporacije često koriste kako bi se zaštitile od rizika. Porez će se primjenjivati bez obzira na to gdje se transakcija izvrši ili na matičnu zemlju ugovornih strana. Oporezivanje transakcija koji je predložila Europska komisija dugo se odgađao zbog oštrih kritika iz cijele financijske industrije i tržišta kapitala. 

Munjevite transkacije
No, nije Italija jedina država koja steže obruč oko visokofrekventnog trgovanja. Prošle je godine Njemačka također predstavila strože limite i regulaciju za taj način trgovanja. Brokeri u toj državi moraju dobiti i posebnu dozvolu da bi mogli trgovati vrijednosnicama na taj način. U Hong Kongu, iako nema takvog poreza, brokeri plaćaju pristojbu od 0,1 posto za takvo trgovanje. Visokofrekventno trgovanje je, kako ga definira Reuters, postupak u kojem se koriste brojni matematički algoritmi kojima se, pak, "generiraju brojne, munjevite transakcije dizajnirane tako da zarađuju na izrazito malim razlikama u cijeni i pomaku vrijednosnih papira".

Komentirajte prvi

New Report

Close