Globalna dionička i obveznička tržišta jedva će i primijetiti da je Ujedinjeno Kraljevstvo izašlo iz Europske unije bez trgovinskog sporazuma, smatraju inozemni analitičari.
Velika previranja u tom se slučaju očekuju samo na valutnom tržištu gdje će tečaj funte biti veliki gubitnik.
Tečaj funte u utorak je blago oslabio prema dolaru nakon skoka u ponedjeljak, potaknutom viješću da će Britanija i Europska unija nastaviti pregovore i pokušati postići dogovor o budućim trgovinskim odnosima.
Više prostora za pad
Oko podneva funtom se trgovalo po 1,3325 dolara, više-manje nepromijenjenom tečaju u odnosu na prethodno zatvaranje.
Kako piše CNBC, valutni analitičari očekuju da će vrijednost britanske valute nastaviti rasti ako London i Bruxelles tijekom ovoga tjedna postignu dogovor o trgovinskim odnosima nakon isteka prijelaznog razdoblja 31. prosinca. Analitičari Barclaysa u ponedjeljak su procijenili da bi dogovor prije kraja godine rezultirao probojem funte iznad razine od 1,35 dolara.
„Nasuprot tome, čini se da ima potencijalno više prostora za pad vrijednosti ako neće nužno doći do postizanja dogovora i to je dijelom promjena koju smo vidjeli prošloga tjedna kada su događaji bili vrlo asimetrični u pozitivnom smislu“, izjavila je CNBC-u Mimi Rushton, direktorica globalne prodaje valuta u Barclaysu.
Dok funtu očekuje značajan udarac, financijski analitičari ne očekuju veliku kolebljivost na globalnim tržištima ostale financijske imovine, poput dionica i obveznica. Peter Chatwell, analitičar banke Mizuho, krajem prošloga tjedna u bilješci klijentima je naveo kako je britanski izlazak bez sporazuma značajan događaj samo za funtu na globalnom valutnom tržištu te kako nema riječi o poremećaju na globalnim burzama.
„To bi trebalo značiti da će britanskim državnim obveznicama nastaviti snažno rasti vrijednost te će Banka Engleske vjerojatno sniziti ključnu kamatnu stopu na nulu i povećati kvantitativno popuštanje prije sjednice u veljači. Vrata za negativne britanske kamatne stope dobrano su otvorena“, smatra Chatwell.
Podsjetimo, britanska središnja banka nakon izbijanja pandemije koronavirusa snizila je kamatnu stopu sa 0,75 na 0,1 posto i proširila ciljani iznos kupnje državnih obveznica na 895 milijardi funti, odnosno 1,2 bilijuna dolara.
Posljedice nižeg rasta
Ipak, neki sektori ipak će izraženije osjetiti razvoj situacije oko brexita, a Peter Oppenheimer, analitičar tržišta dionica u banci Goldman Sachs, u tu skupinu ubraja britanske banke, nekretninski sektor te kompanije fokusirane na domaće tržište.
Ti će sektori osjetiti posljedice nižeg gospodarskog rasta, viših troškova uslijed slabljenja funte i nižih realnih prihoda kućanstava jer će potrošačka košarica postati skuplja, izražena u domaćoj valuti, smatra Oppenheimer. S druge strane, dionice britanskih kompanija orijentiranih na inozemna tržišta imune su na mogući „tvrdi brexit“.
One u pravilu nisu izvoznici, već posjeduju podružnice u inozemstvu čiji se prihodi nerijetko izražavaju u dolarima. Indeks FTSE 100 čije su sastavnice uglavnom takve kompanije ima pokazatelj volatilnosti u odnosu na britansku funtu blizu nule, pa u idućih nekoliko tjedana Oppenheimer ne očekuje velike promjene njegove vrijednosti.
„Vrijedno je spomenuti da je FTSE 100 u dva trgovinska dana nakon referenduma o brexitu 2016. godine pao ukupno 5,5 posto, a u roku četiri trgovinska dana bio je iznad predreferendumske razine.
Tjedan dana nakon referenduma bio je 3 posto iznad“, podsjetio je Oppenheimer.
Za usporedbu, FTSE 250 sastavljen većinom od kompanija fokusiranih na domaće tržište bio je tjedan dana nakon referenduma u minusu od 6 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu