FBI i američka Komisija za burze i vrijednosnice (SEC) istražuju potencijalne manipulacije na tržištu kapitala koje su uzrokovale visokosofisticirane algoritamske strategije trgovanja.
Agenti FBI-ja s novoosnovanim timom istražitelja u SEC-u pregledavaju brojne transakcije hedge fondova i drugih kompanija koje su koristile računala i algoritme za trgovanje dionicama. Istražitelji naime sumnjaju da su ti fondovi i tvrtke manipulirali tržištem jer su koristili visokofrekventno trgovanje, odnosno u sekundama su zadavali milijune naloga koje bi brzo povukli kako bi ostale aktere na tržištu zapravo “navukli” da trguju upravo onda kada bi to odgovaralo hedge fondovima.
Mnogi analitičari i brokeri kritizirali su ovakav način trgovanja jer ono destabilizira tržište i male ulagače stavlja u podređen položaj, piše Financial Times. S druge strane, zagovornici takve strategije kažu da je ona povećalo likvidnost tržišta i smanjila volatilnost.
Regulator i FBI istražuju potencijalne rupe u sustavu, uključujući i nove programe koji pretražuju internet (nove web stranice, socijalne mreže) po ključnim riječima i temeljem toga u milisekundama zadaju naloge.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.napokon su shvatili…kako i čime se diže nepostojeća vrijednost “nečega”..Inače bi to zvali hackiranjem prije koju godinu, i bile su vrlo gadne kazne za to. A kad to rade “prominetni burzovni mešetari” ( uz pomoć hackera koji su im napisali software, jer su oni preglupi za tako nešto) – onda je to dozvoljeno. Toliko o etici današnjeg “poslovanja”..i o tome koliko povjerenja možete imati u burzovne indexe. 😉
tako i na zse oni automatski izvode kerafeke pa 10× puta moram utipkati isti nalog da zaradim za gablec.
Uključite se u raspravu