Na europskim se burzama u srijedu trguje vrlo suzdržano jer ulagači nisu spremni znatnije mijenjati pozicije uoči sastanka ministara financija eurozone na kojem će se raspravljati o rješavanju problema grčkih dugova.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica bio je oko 12,00 sati gotovo nepromijenjen, na 1.488 bodova, nakon što je jučer ojačao 0,6 posto.
Londonski FTSE indeks bio je istodobno u minusu 0,15 posto, na 6.818 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,10 posto, na 10.740 bodova, a pariški CAC 0,50 posto, na 4.671 bod.
I dok su na većini tržišta cijene dionica stabilne, ATG indeks Atenske burze pao je danas gotovo 4 posto, a pod najvećim su pritiskom cijene dionica banaka, zbog neizvjesnosti u ishod sastanaka o rješavanju problema grčkih dugova.
Poslijepodne će u Bruxellesu o tome raspravljati ministri financija eurozone, a sutra lideri Europske unije. Uoči tih sastanaka objavljeno je niz kontradiktornih vijesti, pa se s jedne strane tvrdi da je malo izgleda za postizanje dogovora o načinu rješavanja problema grčkih dugova, dok se s druge strane najavljuje kompromis.
Grčka ne želi produžiti dogovor o 240 milijardi eura vrijednom programu međunarodne pomoći EU-a i MMF-a i najavljuje odstupanje od nekih dogovorenih reformi. Za to je tamošnja vlada pod vodstvom Sirize jučer dobila podršku u parlamentu.
Njemačka i neke druge članice eurozone poručuju, pak, da bi se Atena trebala držati dogovora.
Europska komisija je poručila da ne postoji službeni prijedlog za rješavanje problema grčkih dugova, ali da su razgovori intenzivirani uoči predstojećih sastanaka.
Nakon napisa nekoliko medija da bi se mogao postići kompromis, po kojem bi Grčka navodno dobila šest mjeseci za rješavanje svih pitanja s kreditorima i postizanje dogovora o planu nakon programa međunarodne pomoći, jučer su cijene dionica na europskim burzama i Wall Streetu porasle.
"Čini se da je optimizam u vezi tog sastanka već jučer potaknuo ulagače na kupnju dionica", kaže Stan Shamu, strateg u tvrtki IG.
Danas su, međutim, ulagači oprezni, a dok se čeka sastanak u Bruxellesu u fokusu ulagača su poslovni rezultati kompanija.
Cijena dionice ING Groupa porasla je 2,5 posto, nakon što je ta nizozemska banka najavila isplatu dividende po prvi puta nakon sedam godina.
Zahvaljujući boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima, cijena dionice aluminijskog proizvođača Norsk Hydro skočila je više od 3,5 posto.
Podbacili su, međutim, poslovni rezultati Telenora, pa je dionica tog telekomunikacijskog operatera pala 5,5 posto, a iz istog je razloga cijena dionice Tullow Oila skliznula više od 3 posto.
Dosad je kvartalna poslovna izvješća objavila otprilike trećina kompanija iz sastava STOXX 600 indeksa, pri čemu su rezultati njih 61 posto nadmašili očekivanja analitičara ili bili u skladu s njima.
„Danas ulagači oklijevaju, no nema značajnijeg prodajnog pritiska. S obzirom da se bliži program kvantitativnog popuštanja monetarne politike, ne vidim razloga za korekciju cijena dionica“, kaže Jean-Louis Cussac, direktor u tvrtki Perceval Finance.
Europska središnja banka najavila je za ožujak program kupnje državnih obveznica, što bi trebalo potaknuti kreditiranje, a time i rast gospodarstva te suzbijanje opasnosti od deflacije u eurozoni.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu