Na europskim su burzama u srijedu cijene dionica blago pale, jer su ulagači oprezni nakon višednevnog snažnog rasta tržišta.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica bio je oko 13,00 sati nepromijenjen, na 1.478 bodova, nakon što je jučer porastao 0,8 posto, primaknuvši se najvišoj razini u sedam godina.
Frankfurtski DAX indeks bio je istodobno na gubitku 0,20 posto, na 10.868 bodova, dok je pariški CAC oslabio 0,15 posto, na 4.671 bod, a londonski FTSE 0,60 posto, na 6.830 bodova.
Najviše su danas, 0,5 posto, porasle cijene dionica u Španjolskoj, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima banke BBVA.
Kako je jučer i Santander banka izvijestila o boljim rezultatima nego što se očekivalo, ulagači su zaključili da se situacija u španjolskom gospodarstvu poboljšava. Tim više što je danas objavljeno da je tamošnji uslužni sektor porastao najviše u pet mjeseci.
"Španjolsko je tržište u zamahu, jer se oporavak gospodarstva učvršćuje", kaže Markus Huber, trgovac u tvrtki Peregrine & Black.
Među najvećim je dobitnicama danas, s rastom cijene za više od 5,5 posto, dionica LVMH-a, nakon što je taj proizvođač luksuznih proizvoda izvijestio o snažnijoj nego što se očekivalo prodaji u posljednjem lanjskom tromjesečju.
S druge strane, oštro je, 4 posto, pojeftinila dionica Handelsbankena, jer su rezultati te švedske banke podbacili prognoze analitičara.
U fokusu ulagača su i cijene nafte, koje su danas pale, nakon četiri dana neprestanog snažnog rasta. Trenutačno se cijena nafte na londonskom tržištu kreće oko 57,40 dolara po barelu, što je 30-ak centi manje nego jučer, dok je na američkom tržištu pala gotovo 90 centi, na 52,20 dolara.
Posljednjih dana tržište nafte pozitivno je utjecalo na tržišta dionica jer su od prošloga petka, kada je objavljeno da je u SAD-u zatvoren rekordni broj naftnih bušotina, cijene 'crnog zlata' porasle gotovo 19 posto.
Podršku cijenama pružaju i najave naftnih divova, od BP-a do Royal Dutch Shella, o smanjenju investicija i proizvodnje, što znači da bi se ponuda i potražnja na tržištu trebale uravnotežiti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu