Na europskim su burzama u srijedu cijene dionica porasle, nakon tri dana poniranja, jer ulagači vjeruju da će opasnost od deflacije navesti Europsku središnju banku na dodatno labavljenje monetarne politike već ovoga mjeseca.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica bio je oko 12,00 sati u plusu 0,3 posto, na 1.327 bodova, nakon što je u prethodna tri dana potonuo 3,3 posto.
Frankfurtski DAX indeks bio je u 12,00 sati na dobitku 0,50 posto, na 9.518 bodova, dok je pariški CAC porastao 0,60 posto, na 4.107 bodova, a londonski FTSE 0,55 posto, na 6.403 boda.
Današnje izvješće Eurostata pokazalo je da su u prosincu u eurozoni potrošačke cijene pale za 0,2 posto na godišnjoj razini, što je njihov prvi pad od financijske krize 2009. godine.
To je i veći pad od 0,1 posto, koliko se očekivalo u anketi Reutersa, što je ojačalo špekulacije da bi Europska središnja banka (ECB) već na sjednici 22. siječnja mogla dodatno olabaviti monetarnu politiku, odnosno uvesti programe kupnje državnih obveznica.
"Još se jednom pokazalo da 'loša vijest može za tržište biti dobra vijest', jer bi opasnost od deflacije u eurozoni mogla navesti ECB na akciju prije nego što se mislilo", kaže Alex Neil, direktor u EFG Bank.
Ipak, rast cijena dionica ograničen je zbog zabrinutosti ulagača u vezi političke krize u Grčkoj, gdje će se 25. siječnja održati izvanredni parlamentarni izbori, na kojima bi pobjedu mogla odnijeti radikalna lijeva stranka Syriza, koja traži daljnji otpis državnih dugova.
Grčki premijer Antonis Samaris kazao je da bi u tom slučaju zemlja mogla izaći iz eurozone. To bi, pak, moglo odvesti Grčku u bankrot i ponovno 'zatalasati' eurozonu, posebice prezadužene članice tog bloka.
Prema pisanju njemačkih medija vlada kancelarke Angele Merkel već priprema scenarije u slučaju izlaska Grčke iz eurozone, a zbog svega toga na burzi u Ateni cijene su dionica danas pale više od 3 posto.
Ulagači i danas pozorno prate kretanje cijena nafte, koje su od početka tjedna potonule oko 10 posto, zbog čega je posljednjih dana energetski sektor bio pod snažnim pritiskom.
Jutros je na londonskom tržištu cijena barela, po prvi puta nakon pet i pol godina, zaronila ispod razine od 50 dolara.
Najviše je danas, više od 4 posto, skočila cijena Sainsbury'sa, nakon što je taj trgovački lanac izvijestio o boljim nego što se očekivalo rezultatima u posljednjem lanjskom tromjesečju.
To je potaknulo i cijene drugih britanskih trgovačkih lanaca, pa je dionica Tescoa poskupila više od 2 posto.
Podršku tom sektoru pružio je i podatak da je u Njemačkoj u studenom promet u trgovini na malo porastao 1 posto, dok su analitičari očekivali stagnaciju potrošnje.
I na Wall Streetu se danas očekuje rast cijena dionica. Oko 12,00 sati američki terminski indeksi bili su u plusu otprilike 0,4 posto, nakon što su pali pet dana zaredom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu