Odražavajući sve veću profitabilnost kompanija i ekonomski rast u najvažnijim regijama svijeta, iznos dividendi u drugom je tromjesečju dosegao rekordnu vrijednost, pokazuje Janus Henderson Global Dividend Index. Iznos isplaćenih i najavljenih dividendi u drugom je tromjesečju u svijetu dosegao 497,4 milijarde dolara što je gotovo 13 posto više nego godinu ranije.
Najbrže u tri godine
Ako se taj iznos prilagodi za tečajne razlike uz isključenje izvanrednih dividendi, rast iznosi i dalje impresivnih 9,5 posto što je najbrže u posljednje tri godine. O kakvom se rezultatu radi dovoljno govori podatak da je svaka regija nadmašila očekivanja. Za rekordni iznos ponajviše su zaslužna europska poduzeća. Kako stoji u istraživanju, kompanije sa "starog kontinenta" isplatile su dioničarima rekordnih 176,5 milijardi dolara što je 18,7 posto više na godišnjoj razini. Ako se iznos prilagodi, rast iznosi 7,5 posto.
Zanimljivo je da od ukupno 12 država u kojima je zabilježena rekordna dividenda, njih sedam dolazi iz Europe. To su Belgija, Danska, Francuska, Irska, Nizozemska, Njemačka i Švicarska. Strelovit rast zabilježen je u azijsko-pacifičkoj regiji (bez Japana) gdje su dividende od 42,8 milijardi dolara više čak 29,2 posto nego u istom lanjskom razdoblju. Pokretači ovako snažnog rasta izvanredne su dividende u Hong Kongu i Singapuru, a prilagođeni rast iznosi i dalje "zdravih" 13,5 posto.
176 mlrd.
dolara isplatile su europske kompanije
Drugo je tromjesečje tradicionalno važno kada su u pitanju dividende japanskih kompanija koje su dosegle 35,9 milijardi dolara i više su za 14 posto. Vrijedi spomenuti da je 90 posto japanskih kompanija ove godine povećalo iznos isplate dioničarima. Kina je svrstana u rastuća tržišta koja bilježe ukupne dividende od 26,8 milijardi dolara što je 11,5 posto više. No, najveći doprinos rastu dala su kineska poduzeća koja su isplatila dioničarima 56 posto viši iznos.
To je ponajprije zasluga kineske naftne kompanije Sinopec, najvećeg svjetskog prerađivača nafte, kojem su se poboljšale marže. Rekordnih 127,3 milijarde dolara zabilježeno je u Sjevernoj Americi što je preko pet posto više nego godinu ranije. No, prilagođeni iznos veći je za osam posto. Pri tome je s rastom od 10,6 posto na 10,2 milijarde dolara Kanada nadmašila SAD čije su kompanije isplatile 117,1 milijardu dolara što je 4,5 posto više.
Oporavak naftnog sektora
Rast kanadskih dividendi rezultat je oporavka cijena nafte s obzirom da je naftni sektor zaslužan za dvije petine dividendnog rasta u toj zemlji. Kod američkih kompanija doprinos je došao od porezne reforme i općenitog ekonomskog rasta.
Najveći skok dividende među američkim kompanijama od 50 posto zabilježen je kod farmaceutske kompanije Abbvie. Gledano po pojedinačnim kompanijama, najveći iznos u drugom je tromjesečju isplatio švicarski prehrambeni div Nestlé, a slijedi ga njemački Daimler te korejski Samsung Electronics. Valja naglasiti kako je najvećih 10 isplatitelja među kompanijama u džepove dioničara usmjerilo 46,5 milijardi dolara, odnosno devet posto ukupnog isplaćenog iznosa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu