Dionice farmaceutskih i zdravstvenih kompanija uvrštenih na američkim burzama trenutno su nešto jeftinije od cjelokupnog tržišta i pružaju dobru priliku, posebno u slučaju pobjede demokratskog kandidata Joea Bidena, ističu tamošnji analitičari za Reuters.
Pobjeda nekadašnjeg američkog potpredsjednika u Obaminu mandatu te potencijalno demokratsko preuzimanje senatske većine mogli bi otvoriti put reformama, poput zdravstvenog osiguranja te izdavanja lijekova na recept.
Uteg veći dio godine
Tržište općenito smatra da bi te reforme negativno utjecale na sektor farmaceutike i zdravstvene njege. Međutim, dio investitora smatra da su ti rizici već uračunati u sadašnje vrijednosti tih dionica, odnosno da ti rizici možda ipak nisu toliko značajni koliko se tržište pribojava. S druge strane, kompanije iz tog sektora i dalje će uživati u relativno stabilnoj profitabilnosti i zaradi od svojih inovacija.
“Za vrlo kvalitetne kompanije koje se trguju po razumnim vrednovanjima postoje snažni argumenti da ih se pridoda u portfelje koji su dijelom izloženi zdravstvenom sektoru”, ističe James Ragan, direktor istraživanja upravljanja imovinom u tvrtki D.A. Davidson. Prema navodima američkih investitora, poboljšane Bidenove šanse za osvajanje predsjedničkog mandata uteg su za dionice zdravstvenog sektora većim dijelom ove godine.
Od kraja travnja sektorski S&P indeks zdravstvenog sektora ojačao je tek 7 posto, nasuprot 17 posto rasta šireg S&P 500 indeksa. Prema podacima Refinitiv Datastreama, zdravstveni sektor trenutno se trguje uz diskont od 26 posto, temeljeno na omjeru cijene i zarade, u odnosu na S&P 500. Omjer tog sektora je 15,8, značajno ispod razine S&P-a 500 od 21,3, koji je prošloga mjeseca porastao na najvišu vrijednost od 2000. godine.
Valja i naglasiti kako je razlika u omjeru cijene i zarade između sektora zdravstvene njege i šireg tržišta najviša u posljednjih 25 godina. “Kako je Biden počeo voditi u anketama, tako je zdravstveni sektor počeo zaostajati za oporavkom cijelog tržišta”, kaže Ashtyn Evans, analitičarka u tvrtki Edward Jones. Naime, s jedne strane Biden bi, ako postane predsjednik, mogao uzdrmati tržište zdravstvenog osiguranja uvođenjem “javne opcije”. S druge strane, mogao bi ojačati zakon o priuštivoj zdravstvenoj skrbi.
Za niže cijene lijekova zalaže se i sadašnji predsjednik Donald Trump. Ipak, analitičari smatraju da će buduća američka administracija, neovisno o tome tko je vodio, pričekati sa značajnim izmjenama regulative o lijekovima na recept dok pandemija koronavirusa ne bude obuzdana. Naime, vlada se trenutno oslanja na farmacutsku industriju čekajući lansiranje na tržište cjepiva protiv COVID-19.
Osjetljive na izbore
“Smatramo kako i dalje ostaje relativno dobra vjerojatnost da će idući saziv Kongresa uvesti umjerene izmjene zdravstvene politike koje će stvoriti dugoročnu jasnoću za investitore i cijeli sektor”, kaže Eric Potoker, analitičar UBS Wealth Managementa. Inače, dionice zdravstvenog sektora u pravilu su osjetljive na kolebljivost uoči predsjedničkih izbora. Uoči prethodnih izbora 2016. godine taj je sektor oslabio 6,6 posto u listopadu, u odnosu na S&P 500 koji je zabilježio minus od 1,9 posto.
U dosadašnjem dijelu listopada sektor bilježi rast od 1,2 posto, nešto manji od 1,7 posto koliko je ojačalo cjelokupno tržište. Ashtyn Evans smatra da su dobra prilika dionice farmaceutske kompanije Merck te proizvođača medicinskih uređaja Medtronic. Merck je u 2020. oslabio 12 posto, dok je Medtronic u minusu od 7 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu