Vrijednost dionica u vlasništvu stranaca konstantno pada tijekom gotovo cijele godine. Prema posljednjim podacima Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD) vrijednost dionica u rukama stranaca na kraju srpnja bila je 87,62 milijarde kuna.
To je ujedno i najmanja vrijednost od rujna prošle godine kada su strani investitori, bilo kompanije, bilo fondovi i fizičke osobe, držali 76,03 milijarde kuna. U srpnju su strane kompanije bili vlasnici 1,43 milijarde kuna manje dionica nego u lipnju kada su u svojim rukama držali 89,05 milijardi. Na početku godine, strani ulagači bili su vlasnici 92,25 milijardi kuna vrijednih dionica. Ta se vrijednost povećavala u siječnju i veljači te na kraju tog mjeseca je iznosila 94,92 milijarde kuna.
Smanjuje se udio stranaca
No od tada ona pada. Iako je vrijednost dionica u njihvim rukama svakoga mjeseca manja, što je posljedica i pada cijena dionica na Zagrebačkoj burzi, smanjuje se i udio dionica u rukama stranaca u ukupnoj količini izdanih vrijednosnih papira. Naime, podaci SKDD-a pokazuju na su stranci na kraju srpnja držali 26,37 posto ukupne vrijednosti svih dionica u Hrvatskoj. Ona je na kraju prošloga mjeseca iznosila 238,49 milijardi kuna. Taj se udio smanjuje tijekom cijele godine i u silaznoj putanji je gotovo od rujna prošle godine. Na početku godine, strane kompanije i fondovi držali su 28,7 posto svih dionica u Hrvatskoj. Lagani porast ukupnog udjela zabilježen je samo u posljednjem tromjesečju 2012. godine.Iz ovih podataka može se zaključiti da dionice koje su u rukama stranaca padaju više od ostalih, ali i da strani investitori polako odlaze iz Hrvatske s obzirom na plitko i neatraktivno domaće tržište kapitala. U srpnju je, naime, prosječni dnevni promet na ZSE bio 15,65 milijuna kuna, a u lipnju 20,74 milijuna.
Nezanimljivo tržište
No to je samo statistika. Riječ je o prosječnom redovnom prometu na burzi, a budući da u tu kategoriju ulazi i promet strukturiranim vrijednosnim papirima, a ponekad ulaze i obveznice, stvarno stanje puno je lošije. U srpnju je samo u tri trgovinska dana promet dionicama bio viši od deset milijuna kuna, a najmanji je bio 3,99 milijuna. Ukupno gledajući, prosječni dnevni promet dionicama prošloga je mjeseca bio 7,9 milijuna kuna. Dakle, nešto više od milijun eura, što stranim investitorima nije primamljivo.Na kraju srpnja ukupna tržišna vrijednost svih vrijednosnih i dužničkih papira u Hrvatskoj bila je 333,29 milijardi kuna. Od toga, dionice čine 238,49 milijardi, odnosno 71,56 posto. U odnosu na mjesec prije, ukupna tržišna vrijednost svih papira porasla je za 2,51 milijardu kuna. Zanimljivo je da je ukupna vrijednost dionica pohranjena u središnjem depozitoriju pala samo 357,91 milijun kuna. Istodobno, tržištna kapitalizacija listanih vrijednosnica na ZSE istoga je mjeseca bila 1,18 milijardi kuna manja. Pala je sa 132,12 milijardi na 130,94 milijardi kuna. Toj korekciji dobrim su dijelom "kumovale" narodne dionice Ine i HT-a čije su tržišne kapitalizacije ukupna pale 638 milijuna kuna.
Domaći ulagači kupovali
Mali investitori
Fizičke osobe, dakle mali investitori i dioničari, u srpnju su u svom vlasništvu imali 24,03 milijarde kuna vrijedne dionice, pokazuju posljednji podaci središnjeg depozitorija. U odnosu na mjesec prije, to je 23 milijuna kuna veća vrijednost u njihovim portfeljima.
Investicijski fondovi i osiguravatelji
Veliki investitori, kao što su mirovinski i investicijski fondovi i osiguravajuće kuće, na kraju prošlog mjeseca bili su vlasnici 119,07 milijardi kuna vrijednih dionica. To je 974,17 milijuna kuna više nego u lipnju kada su u svojim rukama imali 118,1 milijardu kuna u dionicama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nisu samo stranci jadni….i mi domaći,smo jadni zbog pada cijena dionica….
Uključite se u raspravu