Dionice IGH i Liburnije na meti investitora

Autor: Mario Gatara , 17. srpanj 2007. u 06:30

Jučer svega šest izdanja ostvarenim prometom preskočilo prag od milijun kuna

Bilo bi zanimljivo od početka godine zbrajati izdanja koja su prikupila više od milijun kuna dnevnog prometa, jer jučerašnji skor djeluje doista porazno i predstavlja vjerojatno jedan od najlošijih rezultata u ovoj godini. Unatoč zamjetnom rastu obujma trgovine koji krasi Zagrebačku burzu tijekom ove godine, ljetna je letargija potpuno obuzela domaće tržište kapitala, svodeći aktivnost investitora na najmanju moguću mjeru. Što, uostalom, jasno ilustrira već i podatak kako je tijekom jučerašnje trgovine svega šest izdanja ostvarenim prometom preskočilo prag od milijun kuna (ponovo ostavljajući kategoriju redovnog prometa daleko ispod ovogodišnjeg prosjeka), ne nudeći pritom previše uzbuđenja ili značajnije oscilacije cijene. A u toj skupini nije bilo mjesta za Institut građevinarstva Hrvatske (IGH-R-A), čiji planovi ekspanzije svakodnevno okupiraju domaći medijski prostor, ali za sada kao da ne dopiru do značajnijeg broja ulagača. Najnovije vijesti otvaraju mogućnost novih poslova u Albaniji i Ukrajini (ali i u bližem susjedstvu), što su kupci honorirali sa solidnih 2,5 posto dnevnog rasta cijene (na 11.280 kuna), ali u uvjetima doista skromnog obujma trgovine, kojim je prikupljeno svega 349 tisuća kuna prometa. Ili gotovo peterostruko manje od ovogodišnjeg prosjeka, a rezultat je još lošiji kada se iz usporedbe isključi utjecaj dramatičnog rasta cijene, te uzme u obzir samo volumen. Koji je jučer iznosio mizernih 31 dionicu, ili čak sedmerostruko manje u odnosu na prosjek iz tekuće godine. I to zasigurno dovoljno govori o posvemašnjem zatišju koje obilježava srpanjska zbivanja na domaćem tržištu kapitala. Inače, čelnu poziciju na popisu najaktivnijih izdanja zauzela je Liburnia (LRH-R-A), skupivši 3,7 milijuna kuna prometa u pozitivno intoniranoj trgovini koja je dionicama na dnevnoj razini donijela rast od 1,6 posto, do maksimalnih 6.400 kuna (najviše u posljednjih mjesec dana).

U opisanu se sliku odlično uklapa i INA (INA-R-A), iako je u ovom slučaju suzdržanost investitora tek u manjoj mjeri posljedica ljetne letargije. Uostalom, 3,5 milijuna kuna prometa, pa makar to bilo dovoljno samo za drugu poziciju na ljestvici najlikvidnijih izdanja, uopće nije loš rezultat. No zato se dnevne oscilacije cijene (najnižih 2843 do najviših 2869 kuna) još uvijek doimaju prilično nezanimljivima, odražavajući prije svega neizvjesnost kao odraz grčevite borbe Uprave MOL-a da taktikom izdašnog nagrađivanja dioničara osigura samostalnost, a ponudu za preuzimanje od strane OMV-a učini posve nezanimljivom, ili barem inferiornom. Štoviše, u tom se kontekstu činjenica da je zaključna cijena dionica najveće domaće naftne kompanije jučer bila jednaka dnevnom maksimumu doima poput svojevrsne “pozitivne nule” jer mađarska kompanija uporno navlači nove financijske obveze. Ovoga puta najavom vrlo izdašne dividende, čiji bi se udio u ostvarenoj dobiti već iduće godine trebao povećati sa 22 na 40 posto, što uz već postojeće planove masovnog otkupa vlastitih dionica iziskuje pronalazak svježih izvora financiranja, ostavljajući još uvijek otvorenim scenarij kojeg se domaći ulagači najviše pribojavaju. Jer u tom bi slučaju INA ostala bez strateškog partnera u vlasničkoj strukturi.

Sjajan dan za obje lučke dionice

Istodobno, impresivan je comeback upriličila Luka Rijeka (LKRI-R-A), koja se na samom početku trgovine našla na negativnom teritoriju, spuštajući se sve do 540 kuna, da bi se do kraja dana ponovo prilijepila uz 600 kuna, zaključivši trgovinu s pozitivnim pomakom cijene od 2,5 posto (na 594,5 kuna), ali i uz skromnih 167 tisuća kuna prometa. S malim zakašnjenjem, zaostatak za potonjom jučer je smanjila Luka Ploče (LKPC-R-A), ubilježivši 5,2 posto rasta (na 2840 kuna), ali s manje od 300 tisuća kuna prometa.

Komentirajte prvi

New Report

Close