Veliki dio dobiti britanske kompanije isplaćuju dioničarima kroz dividendu, umjesto da povećaju investicije i plaće, što je jedan od razloga sporijeg rasta gospodarstava, kazao je Andy Haldane, glavni ekonomist Banke Engleske.
U razgovoru za BBC Haldane je izjavio da su poslovne investicije u Britaniji već godinama manje nego što bi se željelo jer, među ostalim, kompanije veći dio zarade isplaćuju dioničarima, a ne reinvestiraju. Naveo je da su 1970. kompanije izdvajale 10 posto dobiti za dividendu, dok danas isplaćuju između 60 i 70 posto. Zbog toga ostaje znatno manje novca za investicije, pa tvrtke zapravo "jedu same sebe".
Kratkoročnost ciljeva kompanija, što znači da su usmjerene na brze dobitke umjesto na dugoročnu perspektivu, predstavlja, kaže Haldane, sve veći gospodarski problem i jedan je od uzroka nedavne financijske krize. Jedan od razloga takvim kratkoročnim ciljevima leži u zakonima, koji dioničarima daju veliku moć odlučivanja. S druge strane, priroda dioničarstva se promijenila. Prije 60 godina prosječan investitor držao je dionicu šest godina, a danas samo šest mjeseci. To znači da je današnji ulagač manje zainteresiran za dugoročnu sudbinu kompanije u koju je uložio, objašnjava Haldane.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu