Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica pale četvrti trgovinski dan zaredom jer se ulagači plaše da će daljnje povećanje kamatnih stopa američke središnje banke izazvati recesiju.
Dow Jones oslabio je 0,49 posto, na 32.757 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,90 posto, na 3817 bodova, a Nasdaq indeks 1,49 posto, na 10.546 bodova.
Popuštanje nedovoljno
Tržište je pod pritiskom od prošle srijede, kada je Fed poručio da bi kamate mogle biti povećane na više razine nego što se očekivalo i da bi se na tim razinama mogle zadržati dulje nego što se očekivalo.
Prema tim procjenama, konačna kamatna stopa, na kojoj će se zaustaviti ciklus povećanja kamata, mogla bi dosegnuti 5,1 posto, dok se prije očekivalo 4,6 posto. To znači da će Fed i u idućoj godini povećavati kamate, ukupno za 0,75 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.
Nakon povećanja za 0,50 postotnih bodova prošle srijede, ključne kamate kreću se u rasponu od 4,25 do 4,50 posto, što je njihova najviša razina u posljednjih 15 godina. Posljednjih mjeseci inflacijski pritisci ponešto popuštaju, no prošloga je tjedna predsjednik Feda Jerome Powell poručio da su podaci o inflaciji u listopadu i studenome dobrodošle naznake usporavanja tempa rasta cijena, ali da to nije dovoljno.
A zbog povećanja kamata usporava se rast gospodarstva. Fed procjenjuje da će bruto domaći proizvod (BDP) iduće godine porasti 0,5 posto, kao i ove godine, no čelnici nekoliko velikih američkih banaka poručili su ovih dana da bi gospodarstvo iduće godine moglo uroniti u recesiju.
“Postavlja se pitanje hoće li se gospodarstvo mekano prizemljiti ili zaroniti u recesiju? Je li Fed reagirao primjereno?”, kaže Melissa Brown, direktorica u tvrtki Applied Research. U ovo doba godine obično cijene dionica rastu jer investicijski fondovi i drugi veliki investitori uljepšavaju svoje portfelje, što je uobičajeno za kraj godine. No, analitičari kažu da bi ove godine taj inače uobičajeni rast cijena mogao izostati ili će biti vrlo slab.
“Uspon Djeda Mraza obično započinje polovicom prosinca na krilima veselja i novogodišnjeg optimizma, ulaganja bonusa, niskog obujma trgovanja i izostanka povlačenja kapitala s tržišta. No, u godinama kada je tržište u minusu do polovice prosinca, kao što je slučaj sada, uspon Djeda Mraza obično je slabiji ili manje pouzdan”, objašnjava Shane Oliver, strateg u tvrtki AMP Capital.
‘Kinezi’ pod pritiskom
Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica oštro pale, ponajviše na Tokijskoj i kineskim tržištima, pa su tako pratile pad Wall Streeta, dok je dolar znatno oslabio. Najviše su pale cijene dionica u Japanu nakon što su na posljednjoj sjednici u ovoj godini čelnici središnje japanske banke odlučili olabaviti kontrolu nad prinosima na obveznice.
Kineske su burze, pak, pod snažnim pritiskom zbog rasta broja oboljelih od Covida-19, nakon što su vlasti olabavile restriktivne mjere. Analitičari kažu da bi popuštanje tih mjera trebalo potaknuti rast uspavanog gospodarstva, no u idućih nekoliko mjeseci slijede veliki izazovi jer se očekuje snažan rast broja zaraženih Covidom.
Ulagače je jučer razočarala i kineska središnja banka, koja je ostavila kamatne stope nepromijenjene, dok se očekivalo smanjenje cijene novca kako bi se podržao rast gospodarstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu