Na azijskim se burzama u utorak trguje oprezno jer su ulagače pokolebali slabi gospodarski pokazatelji iz Kine i pad cijena dionica na Wall Streetu.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 0,2 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu i Šangaju pale između 0,4 i 0,8 posto.
Burzovni indeksi u Južnoj Koreji, Singapuru i Australiji porasli su, pak, između 0,2 i 0,4 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,1 posto.
Azijske ulagače pokolebalo je jutros izvješće HSBC banke, prema kojemu je PMI indeks tvorničke aktivnosti u Kini u ožujku pao s 50,7 na 49,2 boda, znatno niže nego što se očekivalo i ispod 50 bodova, razine koja odvaja područje jačanja od slabljenja aktivnosti.
Zbog toga je prekinut višednevni uspon cijena dionica u Šangaju, zbog čega su u petak dosegnule najviše razine u više od sedam godina. Ipak, današnji pad cijena nije prevelik jer ulagači vjeruju da će usporavanje rasta kineskog gospodarstva navesti tamošnje vlasti na uvođenje novih poticajnih mjera.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei blago skliznuo s najviše razine u 15 godina.
„Tržište je već neko vrijeme osjetljivo na pozitivne vijesti, a gluho na negativne, pa se čini da je ponešto precijenjeno. Stoga kraće razdoblje dobitnosnih prodaja ne čudi“, kaže Norihiro Fujito, strateg u tvrtki Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.
Uz to, na tržišta je loše djelovao jučerašnji blagi, ali ipak pad cijena dionica na Wall Streetu, nakon prošlotjednog snažnog skoka.
Ulagači su oprezni i zbog toga što je tečaj dolara prošloga tjedna pao više od 3,5 posto u odnosu na kašaricu valuta, nakon što je američki Fed poručio da neće žuriti s povećanjem kamata.
Slabljenje dolara prema azijskim valutama loše utječe na tamošnja gospodarstva jer na taj način njihovi proizvodi u SAD-u, njihovom najvećem izvoznom tržištu, postaju manje konkurentni.
Premda se jutros na valutnim tržištima dolar blago oporavio, i dalje je znatno ispod razina od prije desetak dana.
Jutros je dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest vodećih svjetskih valuta, ojačao 0,1 posto, na 97,12 bodova, dok je 13. ožujka iznosio 100,39 bodova, što je bila njegova najviša razina u posljednjih 12 godina.
Jutros je tečaj dolara u odnosu na japansku valutu skliznuo na 119,65 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio oko 120 jena.
Dolar je oslabio i prema europskoj valuti, pa je cijena eura porasla s jučerašnjih 1,0810 na 1,0930 dolara.
Prošloga je tjedna euro prema dolaru ojačao za više od 3 posto, što je bio njegov najveći tjedni dobitak u više od tri godine, pa se odmaknuo od 1,0457 dolara, najniže razine u 12 godina, na koju je skliznuo prije poruke Feda prošle srijede da neće biti „nestrpljiv“ po pianju kamata.
Cijena nafte ponovno je, pak, u silaznoj putanji zbog naznaka da je ponuda i dalje veća od potražnje. Nakon što je jučer na američkom tržištu cijena 'crnog zlata' skočila 1,9 posto, jutros je pala 1,2 posto, na 46,90 dolara po barelu. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je, pak, za 0,7 posto, na 55,55 dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu