Na većini azijskih burzi cijene su dionica u utorak pale, unatoč novim rekordima na Wall Streetu, dok je dolar skliznuo s najviših razina u 11 godina.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,1 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji i Šangaju pale između 0,2 i 1,3 posto.
U Južnoj Koreji i Singapuru su porasle između 0,2 i 0,6 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,1 posto.
Premda su jučer na Wall Streetu Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli nove najviše razine u povijesti, na azijskim se burzama trguje oprezno.
Ulagače je razočarala australska središnja banka jer nije, kako su se nadali, dodatno smanjila kamatne stope.
"Očito je da čelnici središnje banke žele vidjeti razvoj situacije nakon što su kamate smanjili prošloga mjeseca. Ipak, vjerujemo da će idućih mjeseci doći do daljnjeg reza", kaže Spiros Papadopulos, ekonomist u NAB-u.
Labava monetarna politika središnjih banaka podržava tržišta kapitala, no kako se cijene dionica kreću na rekordnim ili višegodišnjim najvišim razinama, ulagači žele vidjeti poboljšanja u gospodarstvu prije nego što nastave s kupnjom, kažu analitičari.
Tako su, premda je u subotu kineska središnja banka smanjila kamate na kredite i depozite kako bi potaknula rast uspavanog gospodarstva, jutros cijene dionica u Šangaju pale više od 1 posto.
Ulagače zabrinjava usporavanje rasta američkog gospodarstva, najvećeg izvoznog tržišta azijskih kompanija.
Nakon makroekonomskih podataka u prva dva mjeseca ove godine, analitičari Morgan Stanleya smanjili su jučer procjenu rasta američkog gospodarstva u prvom tromjesečju s 2,8 na 2,3 posto, a analitičari Macroeconomic Advisersa s 2,3 na 2,1 posto. Usporedbe radi, u drugom lanjskom polugodištu američki bruto domaći proizvod (BDP) porastao je 3,6 posto.
U fokusu je ulagača i cijena nafte, koja je jučer pala oko 5 posto. Jutros je, pak, na londonskom tržištu porasla 0,7 posto, na 60,35 dolara po barelu.
A na valutnim je tržištima dolar blago oslabio, nakon što je jučer njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, dosegnuo najvišu razinu u više od 11 godina.
Tečaj dolara prema japanskoj valuti kreće se oko 119,70 jena, nakon što je jučer u jednom trenutku dosegnuo 120,27 jena, najvišu razinu u tri tjedna.
Dolar je oslabio i prema euru, pa je cijena eura porasla s jučerašnjih 1,1175 na 1,1190 dolara.
Ulagače su, naime, na oprez navele naznake usporavanja rasta američkog gospodarstva, što bi moglo navesti tamošnju središnju banku na odgodu odluke o povećanju kamata. Ipak, tečaj dolara i dalje je visok.
"Apetit za dolarom je impresivan, s obzirom da su posljednji gospodarski podaci učvrstiti naše procjene da će Fed kamate povećati u rujnu, a ne u lipnju", kaže Kathy Lien, direktorica u fondu BK Asset Management.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu