Na azijskim su burzama u petak cijene dionica snažno porasle, zahvaljujući dogovoru o prekidu vatre u Ukrajini i nadi ulagača u napredak u pregovorima između Grčke i njezinih kreditora.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,3 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu, Šangaju i Australiji porasle između 0,2 i 2,1 posto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 1,1 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena dionica na europskim burzama i Wall Streetu, pri čemu se FTSEurofirst 300 indeks primaknuo najvišoj razini u sedam godina, dok se S&P 500 približio rekordnoj razini.
Snažan skok cijena dionica ponajviše se zahvaljuje splašnjavanju geopolitičkih napetosti nakon dogovora o prekidu vatre u Ukrajini. Čelnici Ukrajine, Rusije, Njemačke i Francuske postigli su, naime, u četvrtak, u pregovorima u bjeloruskom Minsku dogovor o prekidu vatre i političkom rješenju krize u Ukrajini.
Ulagači se nadaju da je to korak prema prestanku 'ratovanja' sankcijama između zapadnih zemalja i Rusije, koje već dulje vrijeme opterećuju izglede za svjetsko gospodarstvo.
"Na tržištu vlada dobro raspoloženje zahvaljujući smanjenju geopolitičkih rizika, dok je rast cijena nafte pružio dodatnu podršku", kaže Michael Mullaney, direktor u tvrtki Fiduciary Trust.
Cijene nafte skočile su jučer gotovo 5 posto, dok su jutros stabilne zahvaljujući slabljenju dolara i najavama niza naftnih kompanija o smanjenju investicija.
Jutros se na londonskom tržištu cijena 'crnog zlata' kreće oko 59,10 dolara po barelu, a na američkom tržištu oko 51,70 dolara, što znači da bi ovoga tjedna, ako ostanu na ovim razinama, zabilježile rast od 3 posto.
Na smirivanje napetosti na tržištima utjecala je i vijest da je Grčka pristala razgovarati s tzv. 'trojkom' – predstavnicima EU-a, MMF-a i Europske središnje banke – kako bi se pronašli zajednički temelji za daljnji nastavak pregovora o rješavanju problema grčkih dugova.
Europska središnja banka (ECB) produžila je u međuvremenu financijsku pomoć grčkim bankama za tjedan dana kako bi se dobilo na vremenu za pregovore.
Grčka ne želi produžiti dogovor o 240 milijardi eura vrijednom programu međunarodne pomoći EU-a i MMF-a, koji istječe 28. veljače, zbog čega bi mogla ostati bez sredstava za isplatu dospjelih inozemnih dugova. Predstavnici Atene i eurozone o tome će raspravljati u ponedjeljak.
U Šangaju su, pak, cijene dionica danas nastavile snažan uspon koji traje od početka tjedna, jer se ulagači nadaju da će kineska središnja banka zbog slabljenja gospodarstva uskoro agresivnije olabaviti monetarnu politiku, a to je podržalo i cijene dionica u Hong Kongu.
Pad japanskog Nikkei indeksa posljedica je, pak, jačanja jena jer to smanjuje konkurentnost japanskih proizvoda na svjetskom tržištu, pa su jutros pale cijene dionica tamošnjih izvoznika.
A na valutnim je tržištima dolar od jučer pod pritiskom zbog naznaka usporavanja američkog gospodarstva, što bi moglo navesti tamošnju središnju banku Fed na odgodu odluke o povećanju kamata.
Jučer je, naime, objavljeno da je promet u trgovini na malo u SAD-u porastao samo 0,1 posto, manje nego mjesec dana prije i manje nego što se očekivalo. I to, unatoč padu cijena nafte, što ostavlja više sredstava potrošačima za kupnju drugih proizvoda.
Zbog toga je jutros dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo s jučerašnjih 95,11 na 94,19 bodova, dodatno se odmaknuvši od 95,48 bodova, najviše razine u 11 godina koju je dosegnuo prošloga mjeseca.
Pritom je u odnosu na japansku valutu tečaj dolara potonuo s jučerašnjih 120,25 na 118,50 jena.
Dolar je oslabio i prema europskoj valuti, pa je cijena eura dosegnula 1,1435 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1305 dolara.
Analitičari kažu da je američki Fed pod pritiskom da odgodi planirano zaoštravanje monetarne politike zbog toga što sve više središnjih banaka u svijetu čini upravo suprotno – ublažuje monetarnu politiku.
Jučer je tako švedska središnja banka iznenadila smanjenjem kamatnih stopa u negativno područje i najavila kvantitativno popuštanje monetarne politike.
"I dok mnoge središnje banke olabavljuju monetarnu politiku, njihove valute slabe. To vodi jačanju dolara, što ne pogoduje američkom gospodarstvu", kaže Daisuke Uno, strateg u Sumitomo Mitsui Bank.
Dodaje i to da bi ulagači trebali više pažnje posvetiti upozorenju američkog ministra financija Jacka Lewa u četvrtak da će Washington odgovoriti zemljama koje namjerno slabe svoje valute kako bi zadobile nepoštenu trgovinsku prednost.
U fokusu ulagača danas će biti i prva procjena Eurostata o bruto domaćem proizvodu (BDP) u eurozoni. U anketi Reutersa analitičari očekuju rast BDP-a u posljednjem lanjskom tromjesečju za blagih 0,2 posto, kao i u prethodnom kvartalu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu