Azijske burze porasle, euro stabilan

Autor: Poslovni.hr/Hina , 22. travanj 2015. u 08:17
Foto: Thinkstock

Na većini azijskih burzi u srijedu su cijene dionica porasle jer se ulagači nadaju dobrim poslovnim rezultatima kompanija, dok se tečaj eura stabilizirao nakon jučerašnjih oštrih oscilacija.

Na većini azijskih burzi u srijedu su cijene dionica porasle jer se ulagači nadaju dobrim poslovnim rezultatima kompanija, dok se tečaj eura stabilizirao nakon jučerašnjih oštrih oscilacija.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 1 posto, dosegnuvši najviše razine u 15 godina, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Šangaju porasle između 0,3 i 1,8 posto.

No, burzovni indeksi u Singapuru, Australiji i na drugim tržištima pali su između 0,2 i 0,6 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer.

Tokijski Nikkei indeks probio se jutros iznad psihološki važne razine od 20.000 bodova zahvaljujući nadi ulagača da će japanske izvozno orijentirane kompanije objaviti dobre poslovne rezultate za prvo tromjesečje jer je slabljenje jena trebalo pridonijeti konkurentnosti njihovih proizvoda na svjetskom tržištu.

A zbog pada tečaja jena prema dolaru i drugim najvažnijim svjetskim valutama, u ožujku je Japan zabilježio prvi vanjskotrgovinski suficit u posljednje tri godine. Zbog slabog jena, izvoz je skočio 8,5 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, dok je uvoz, zbog niskih cijena nafte, pao za 14,5 posto.

Snažno su jutros, oko 1,8 posto, skočile i cijene dionica u Šangaju, što se zahvaljuje nadi ulagača da će se rast kineskog gospodarstva stabilizirati, nakon dugotrajnog usporavanja.

U nedjelju je kineska središnja banka smanjila stopu izdvajanja obvezne rezerve banaka, već drugi puta u posljednja dva mjeseca, čime monetarne vlasti pokušavaju potaknuti kreditiranje, a time i rast gospodarstva.

"Posljednjih tjedana vidimo niz mjera na regulatornom, ekonomskom i političkom frontu u Kini. Premda sve te mjere nisu poticajne za tržište kapitala, smatramo da će pozitivno utjecati na razvoj gospodarstva u srednjoročnom razdoblju", navode analitičari tvrtke Brown Brothers Harriman u bilješci klijentima.

Međutim, na ostalim azijskim burzama ne vlada tako dobro raspoloženje jer je ulagače pokolebao jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu.

Pod najvećim je pritiskom burza u Australiji jer se ulagači plaše negativnog utjecaja pada cijena sirovina na gospodarstvo, koje znatno ovisi o izvozu rudača.

A na valutnim se tržištima tečaj eura stabilizirao, nakon jučerašnjih oštrih oscilacija. Trenutačno se kreće oko 1,0735 dolara, dok je jučer 'plivao' između 1,0660 i 1,0780 dolara.

Euro je pod pritiskom grčke dužničke krize, strahovanja ulagača od bankrota te zemlje i njezinog izlaska iz eurozone, dok iz Atene i eurozone stižu različite poruke.

Grčka poručuje da su se stajališta između nje i kreditora približila, dok Njemačka kaže da neće biti dodatne pomoći dok Atena ne usvoji vjerodostojan plan reformi. Ministri eurozone sastat će se 24. travnja kako bi pokušali pronaći rješenje za Grčku.

"Izgledi da se do tada postigne značajniji napredak su mali, posebice zbog toga što Njemačka odbija odobriti novu financijsku pomoć bez vjerodostojnog grčkog plana reformi", kaže Kathy Lien, direktorica u fondu BK Asset Management.

I dok je prema euru stabilan, dolar je prema japanskoj valuti blago ojačao. Jutros se njegov tečaj kreće oko 119,60 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio 119,40 jena.

A nakon dvotjednog snažnog rasta, cijene nafte posljednjih dana padaju. Nakon što je jučer potonula više od 2 posto, jutros je cijena barela na londonskom tržištu skliznula daljnjih 0,7 posto, na 61,65 dolara.

Komentirajte prvi

New Report

Close