Na azijskim su burzama cijene dionica u petak znatno porasle drugi dan zaredom, jer su ulagači optimistični uoči objave izvješća o zaposlenosti u SAD-u, dok se tečaj eura prema dolaru stabilizirao na najnižim razinama u devet godina.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,1 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Australiji, Hong Kongu, Južnoj Koreji i Šangaju porasle između 0,2 i 2,5 posto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na dobitku 1 posto, nakon što je u četvrtak skočio više od 1 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji skok cijena dionica na Wall Streetu za više od 1,5 posto. U posljednja dva dana S&P 500 indeks osvojio je 3 posto, nadoknadivši veći dio 4,2-postotnog gubitka iz prethodnih pet dana, pa je sada u plusu u odnosu na početak godine.
Početkom tjedna cijene dionica na azijskim, europskim i američkim tržištima oštro su pale zbog pada cijena nafte i naznaka slabosti najvećih svjetskih gospodarstava.
No, posljednjih dana tržišta rastu zahvaljujući podacima koji pokazuju da američko gospodarstvo i dalje snažno raste, kao i uvjerenju ulagača da će Europska središnja banka (ECB) uskoro agresivnije olabaviti monetarnu politiku.
S najvećim nestrpljenjem danas se očekuje izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje će biti objavljeno poslijepodne i koje obično znatno utječe na tržišta.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u prosincu broj novih radnih mjesta povećan za 240.000, nakon snažnog rasta za 321.000 u studenom. Stopa nezaposlenosti trebala bi, procjenjuje se, skliznuti s 5,8 na 5,7 posto.
"Ulagače i dalje zabrinjavaju grčka politička kriza i naznake slabljenja rasta kineskog gospodarstva, pa su tržištima nužni dobri podaci o zaposlenosti u SAD-u kako bi se održala sklonost ulagača rizičnijim investicijama", kaže Junichi Ishikawa, analitičar u tvrtki IG Securities.
Jutros objavljeni podaci pokazuju da je inflacija u Kini u prosincu pala nedaleko najniže razine u pet godina, što ukazuje na 'hlađenje' gospodarstva, no istodobno se otvara i prostor monetarnim vlastima za uvođenje daljnjih poticajnih mjera.
"Ove će godine zasigurno prijetiti opasnost od deflacije. No, to otvara prostor kineskim monetarnim vlastima, pa očekujemo barem jedno sniženje kamata u prvom polugodištu i daljnje smanjenje obvezne pričuve banaka", kaže Minggao Shen, ekonomist u Citiju.
Ulagači očekuju i da će Europska središnja banka (ECB) uskoro dodatno olabaviti monetarnu politiku, i to agresivnije, pa se tako očekuje uvođenje programa kupnje državnih obveznica.
Zbog toga je, pak, na valutnim tržištima euro pod pritiskom. Jutros se tečaj eura kreće oko 1,1805 dolara, nakon što je jučer zaronio na novu najnižu razinu u devet godina, 1,1754 dolara.
Dolar je jutros oslabio i prema japanskoj valuti, pa mu je cijena skliznula na 119,35 jena, dok je jučer u ovo doba iznosila 119,75 jena.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu