Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, prateći rast indeksa na Wall Streetu, jer se ulagači nadaju da zbog usporavanja rasta američkog gospodarstva Fed ipak neće žuriti s povećanjem kamata.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 1 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji i Šangaju porasle između 0,1 i 1,3 posto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,7 posto.
Dobro raspoloženje na azijskim burzama zahvaljuje se jučerašnjem skoku cijena dionica na Wall Streetu za više od 1 posto, jer su daljnje naznake usporavanja rasta američkog gospodarstva podržale nadu da Fed ipak neće povećati kamate polovicom godine, nego tu odluku odgoditi barem do rujna.
Zbog toga se s najvećim nestpljenjem čeka što će čelnici Feda poručiti u srijedu nakon dvodnevne sjednice.
Ne bude li u njihovom priopćenju fraza da će biti strpljivi po pitanju kamata, to bi značilo, smatra većina analitičara, da će kamate, po prvi puta od 2006. godine, biti povećane već u lipnju. No, ima i drugačijih mišljenja.
„Očekujemo da će Fed iz priopćenja izbaciti riječ 'strpljiv', ali i poručiti da će njegova politika ovisiti o gospodarskim pokazateljima. To bi mu oslobodilo ruke da poveća cijenu novca kada poželi, bilo to u lipnju ili rujnu“, kaže Shuji Shirota, ekonomist u HSBC Securities.
Na burzi u Šangaju cijene su se dionica primaknule najvišim razinama u sedam godina jer se ulagači nadaju daljnjem labavljenju monetarne politike zbog usporavanja rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Jutros su australske monetarne vlasti ostavile otvorenom mogućnost daljnjeg smanjenja kamata ako to bude potrebno, a očekuje se i da će čelnici japanske središnje banke s današnje sjednice poručiti da će i dalje voditi vrlo labavu monetarnu politiku.
Gotovo sve azijske zemlje – od Južne Koreje i Kine, do Japana, Australije i Indije – vode labavu monetarnu politiku kako bi potaknule rast gospodarstva i suzbile rizike od deflacije. A povećana likvidnost na financijskim tržištima i niske kamate pozitivno utječu na azijska tržišta kapitala.
A kako se ulagači nadaju odgodi povećanja kamata u SAD-u, dolar je posljednjih dana na valutnim tržištima izgubio na zamahu, nakon što je krajem prošloga tjedna njegova vrijednost prema euru i košarici šest svjetskih valuta dosegnula najviše razine u 12 godina.
Jutros se tečaj eura kreće oko 1,0570 dolara, nakon što je jučer skliznuo na samo 1,0457 dolara, najnižu razinu od siječnja 2003. godine.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara stabilno se kreće na jučerašnjim razinama, oko 121,40 jena.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, jutrosje skliznuo na 99,69 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,93 boda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu