Azijske burze pale uoči sjednice Feda

Autor: Poslovni.hr/Hina , 28. travanj 2015. u 08:20
Foto: Thinkstock

Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica skliznule s najviših razina u sedam godina jer su ulagači oprezni zbog pada indeksa na Wall Streetu i predstojeće sjednice čelnika američkog Feda.

Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica skliznule s najviših razina u sedam godina jer su ulagači oprezni zbog pada indeksa na Wall Streetu i predstojeće sjednice čelnika američkog Feda.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,6 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Šangaju, Južnoj Koreji, Australiji i Singapuru pale između 0,1 i 0,6 posto.

Stoga je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,3 posto, skliznuvši s najviše razine u sedam godina.

Na početku današnjeg trgovanja taj je indeks bio u blagom plusu, zahvaljujući rastu cijena dionica tehnoloških kompanija, nakon što je sinoć Apple izvijestio o boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima u prvom tromjesečju, što je potaknulo cijeli tehnološki sektor.

No, ubrzo je entuzijazam ulagača splasnuo, pa je većina azijskih burzovnih indeksa trenutačno u minusu. Jedino su u Tokiju cijene dionica porasle jer je nekoliko kompanija najavilo povećanje dividendi nakon boljih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih rezultata.

"Na ulasku u još jedan tjedan sezone objava poslovnih izvješća ulagači su fokusirani na nastojanja kompanija da povećaju isplate dioničarima", kaže Takuya Takahashi, strateg u tvrtki Daiwa Securities.

Na ostalim azijskim burzama vlada oprez jer su jučer na Wall Streetu S&P 500 i Nasdaq indeks skliznuli s rekordnih razina zbog oštrog pada cijena dionica u biotehnološkom i zdravstvenom sektoru.

Ulagači su suzdržani i zbog toga što u utorak počinje dvodnevna sjednica čelnika američke središnje banke. Premda gotovo nitko ne očekuje da će Fed najaviti povećanje ključnih kamata već u lipnju, jer se rast američkog gospodarstva usporava, njegove poruke u srijedu mogle bi znatno utjecati na tržišta.

Stoga i na valutnim tržištima jutros vlada oprez. No, dolar se ponešto oporavio nakon jučerašnjeg pada u odnosu na euro.

Tečaj eura skočio je, naime, sinoć na 1,0927 dolara, najvišu razinu u tri tjedna, zahvaljujući pozitivnim vijestima u vezi Grčke.

Grčki premijer Aleksis Cipras jučer je napravio promjene u timu koji vodi pregovore s EU-om i MMF-om, što je protumačeno kao smanjenje uloge ministra financija Janisa Varufakisa, nakon što je oštro kritiziran na sastanku ministara financija eurozone u petak.

Cipras je, također, kazao da je prioritet vlade isplata plaća i mirovina te kako bankrot Grčke nije opcija. No, kako Atena ima na raspolaganju sve manje novca potrebnog za isplatu dospjelih obveza i dugova, dok se pregovori s kreditorima nisu pomaknuli s mrtve točke, analitičari ne isključuju mogućnost bankrota i izlaska Grčke iz eurozone.

Zbog toga je jutros euro izgubio jučerašnje dobitke, pa je njegov tečaj skliznuo na 1,0875 dolara.

"Tržište se naviknulo na negativne vijesti iz Grčke i manje reagira na njih. No, više će pažnje Grčka privlačiti kako će se bližiti rokovi za isplatu dospjelih obveza i dugova", kaže Shinichiro Kadota, strateg u Barclays banci.

I dok u odnosu na euro prilično oscilira, tečaj dolara prema japanskoj valuti vrlo je stabilan. Jutros se kreće oko 119,10 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio 119,05 jena.

A cijene su nafte, nakon duljeg razdoblja rasta, jutros pale. Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 1,1 posto, na 64,10 dolara, a na američkom tržištu 1,4 posto, na 56,20 dolara.

Komentirajte prvi

New Report

Close