Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica pale, pod pritiskom pada cijena nafte i sirovina, a ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama i zbog nove političke krize u Grčkoj, zbog koje je tečaj eura prema dolaru zaronio na najnižu razinu u 29 mjeseci.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio na gubitku 1,5 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu skliznule između 0,1 i 1 posto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,6 posto, pa je u odnosu na početak godine na gubitku nešto manje od 1 posto.
Azijske su burze pod pritiskom pada cijena nafte i sirovina. Nakon što su jučer ujutro porasle, pred kraj dana cijene 'crnog zlata' ponovno su oštro pale.
Na londonskom tržištu cijena nafte pala je jučer za 1,5 dolara, na 57,85 dolara po barelu, dok je na američkom tržištu skliznula gotovo 2 posto, na 53,60 dolara.
Ulagači nisu skloni riziku ni zbog nove političke krize u Grčkoj, nakon što tamošnji parlament nije u ponedjeljak u trećem, posljednjem krugu glasanja podržao vladinog kandidata za novog predsjednika države.
Po grčkim zakonima, slijedi raspuštanje parlamenta, a vlada je predložila izvanredne izbore 25. siječnja. Ulagači se plaše da bi na tim izborima na vlast mogla doći stranka radikalne ljevice Syriza, koja želi ponovno otvoriti pregovore s EU-om i MMF-om o programu štednje.
Zbog toga su jučer u jednom trenutku cijene dionica na burzi u Ateni potonule više od 11 posto, no kasnije je njihov gubitak ublažen na oko 4 posto. Prinosi na grčke 10-godišnje obveznice skočili su, pak, na najvišu razinu od rujna 2013. godine.
Politička nestabilnost u Grčkoj podsjetila je na krizu u toj zemlji 2010. godine, kada je prijetio izlazak Atene iz eurozone i kada je od bankrota spašena međunarodnom pomoći EU-a i MMF-a.
Ulagači se plaše ponavljanja tog scenarija, pa je jutros na valutnim tržištima euro pod pritiskom. Njegov tečaj pao je s jučerašnjih 1,2175 na 1,2130 dolara, najnižu razinu od kolovoza 2012. godine.
Osim grčke krize, euro je pod pritiskom i zbog očekivanja ulagača da će Europska središnja banka (ECB) iduće godine, zbog slabosti gospodarstva i opasnosti od deflacije, morati dodatno olabaviti monetarnu politiku.
S druge strane, zahvaljujući snažnom rastu američkog gospodarstva, od Feda se u 2015. očekuje prvo povećanje ključnih kamata od financijske krize 2008. godine.
"Očekujemo jačanje dolara prema euru jer će se monetarne politike u SAD-u i eurozoni iduće godine značajno razlikovati. A ponovna politička nesigurnost u Grčkoj mogla bi ubrzati silazni trend eura idućih mjeseci", navode stratezi UBS banke u bilješci klijentima.
Osim u eurozoni, i u Japanu se iduće godine očekuje daljnje labavljenje monetarne politike u cilju poticanja rasta gospodarstva i inflacije. Zbog toga je dolar jak i prema japanskoj valuti.
Jutros se njegov tečaj kreće oko 120,50 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio 120,40 jena. To nije predaleko od najviše razine u sedam i pol godina od 121,86 jena, dosegnute prije 20-ak dana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu