Na azijskim je burzama tjedan počeo daljnjim padom cijena dionica jer se kriza na tržištima u razvoju ne smiruje, dok je euro pod pritiskom jer se očekuje daljnje labavljenje monetarne politike u eurozoni.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu gotovo 2 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Singapuru i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 1 posto.
U Kini i Hong Kongu danas se zbog blagdana ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,3 posto.
Azijski ulagači pod dojmom su pada cijena dionica na Wall Streetu u petak, što pokazuje da previranja na tržištima u razvoju utječu i na najveće svjetske burze.
Ulagači ne žele znatnije riskirati prije nego što se stabiliziraju tržišta u razvoju, koja je znatno uzdrmalo smanjenje poticajnih monetarnih mjera američke središnje banke.
Zemlje u razvoju pokušavaju zaustaviti odljev stranog kapitala, pa su prošloga tjedna središnje banke Turske i Južne Afrike povećale kamatne stope kako bi smanjile pritisak na njihove valute. No, to zasad nije dalo značajnije rezultate.
Loše na ta tržišta utječe i usporavanje rasta kineskog gospodarstva jer je Kina glavno izvozno tržište mnogih od tih zemalja. Uz to, Kina je najveći svjetski potrošač sirovina, pa njezino slabljenje izaziva pad potražnje za njima, što loše utječe na zemlje koje izvoze sirovine.
Prošloga je tjedna HCBC banka izvijestila da je njezin PMI indeks industrijske aktivnosti u siječnju u Kini pao ispod 50 bodova, što znači da aktivnost slabi.
Jutros su, pak, kineske vlasti objavile službeno izvješće, prema kojemu je PMI indeks skliznuo s 51 na 50,5 bodova. I taj podatak ukazuje na usporavanje aktivnosti, no ipak se kreće iznad ključnih 50 bodova, što ukazuje na umjeren rast gospodarstva.
Na valutnim je tržištima, pak, euro pod pritiskom od petka, kada je objavljeno da je inflacija u eurozoni u siječnju skliznula na 0,7 posto, što je ponovno izazvalo strahovanja od deflacije.
U uvjetima tako niske inflacije Europska središnja banka je u studenome neočekivano snizila ključne kamatne stope na rekordno niskih 0,25 posto, pa i sada rastu špekulacije da će ECB dodatno smanjiti kamate li uvesti neke druge mjere za povećanje likvidnosti i kreditiranja.
Zbog toga je u petak tečaj eura pao na 1,3485 dolara, najnižu razinu od kraja studenoga, a i jutros se kreće oko te razine.
U odnosu, pak, na japansku valutu, cijena eura kreće se oko 137,70 jena, također najniže razine u dva mjeseca, na koju je skliznula u petak.
Dolar je, međutim, blago ojačao prema 'japancu', sa 102,05 jena, koliko je iznosio u petak, na 102,15 jena. No, na samom početku današnjeg trgovanja zaronio je i ispod razine od 102 jena, što pokazuje da je tržište vrlo nestabilno.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu