Na azijskim su burzama cijene dionica u četvrtak pale, što je posljedica velikih gubitaka na Wall Streetu i nove krize na Bliskom istoku, dok je trend uspona dolara zasad vjerojatno zaustavljen.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 1,4 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Australiji pale između 1 i 1,4 posto.
Burzovni indeksi u Singapuru, Hong Kongu i Šangaju porasli su, pak, između 0,2 i 0,9 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,6 posto.
Azijske ulagače razočarao je jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu treći dan zaredom, i to za više od 1,4 posto, što je ponajviše posljedica podatka da su narudžbe za trajne proizvode u veljači pale za 1,4 posto, što je već šesti mjesec zaredom kako investicije u SAD-u padaju.
Premda većina analitičara smatra da će usporavanje gospodarstva biti privremeno, ima i drugačijih mišljenja, pa su tako analitičari Goldman Sachsa jučer smanjili procjene rasta američkog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prvom tromjesečju s 2 na 1,8 posto na godišnjoj razini.
Sklonost ulagača prema riziku splasnula je i zbog vijesti da je Saudijska Arabija s desetak država saveznica u regiji u četvrtak pokrenula zračne napade na položaje šijitskih pobunjenika Hutija u Jemenu, koji su se približili gradu Adenu na jugu zemlje gdje se nalazi jemenski predsjednik.
To je izazvalo strahovanja od mogućeg poremećaja opskrbe tržišta naftom, pa su cijene porasle, premda su već jučer zbog pada tečaja dolara skočile više od 2,5 posto.
Jutros je cijena nafte na londonskom tržištu ojačala 2,5 dolara, na 58,95 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 2,3 dolara, na 51,50 dolara.
I dok su na većini azijskih burzi cijene dionica danas pale, kineska tržišta, kako to često biva, imaju svoj put. U Hong Kongu i Šangaju indeksi su porasli jer ulagači očekuju nove poticajne mjere vlasti zbog usporavanja rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
A na valutnim je tržištima dolar pod pritiskom zbog novih pokazatelja usporavanja rasta američkog gospodarstva, što će najvjerojatnije navesti Fed na odgodu povećanja kamata barem do jeseni.
Nakon što je jučer oslabio 0,2 posto, jutros je dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest vodećih svjetskih valuta, skliznuo daljnjih 0,2 posto, na 96,78 bodova, dodatno se odmaknuvši od najviše razine u 12 godina od 100,39 bodova, desegnute prije gotovo dva tjedna.
Pritom se cijena dolara u odnosu na japansku valutu stabilno kreće na jučerašnjim razinama od oko 119,30 jena.
Tečaj eura prema američkoj valuti dosegnuo je, pak, 1,0975 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosio 1,0930 dolara. Tako se dodatno odmaknuo od 1,0457 dolara, najniže razine u 12 godina, na koju je skliznuo prije dva tjedna.
„Premda je situacija na tržištu osjetljiva, stabilizacija eura posljednjih dana pokazuje da je u kratkom roku postignuta ravnoteža. Premda i dalje prijeti rizik od slabljenja eura, možda ulazimo u razdoblje konsolidacije nakon snažnog uzleta američke valute“, kaže Josh O'Byrne, strateg u tvrtki CitiFX G10.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu