Azijske burze oštro pale, dolar oslabio

Autor: Poslovni.hr/Hina , 06. lipanj 2013. u 09:16
Ilustracija

Na valutnim se tržištima, nakon jučerašnjih slabih gospodarskih podataka, dolar našao pod pritiskom u odnosu na jen.

Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale na najniže razine u ovoj godini jer na tržištu vlada nesigurnost po pitanju monetarne politike Feda, a ulagače su razočarale i nedovoljno jasne nove mjere za poticanje japanskog gospodarstva.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,7 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Hong Kongu, Singapuru i Južnoj Koreji pale između 0,7 i 1,5 posto.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,9 posto, zaronivši na novu najnižu razinu u šest mjeseci.

Azijske ulagače uznemirio je jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu za više od 1 posto, što je posljedica slabih pokazatelja iz američkog gospodarstva i strahovanja ulagača da će Fed smanjiti poticajne monetarne programe prije nego što se gospodarstvo nađe čvrsto na putu oporavka.

Prema izvješću konzultantske tvrtke ADP u svibnju je u SAD-u u privatnom sektoru otvoreno znatno manje novih radnih mjesta nego što se očekivalo, dok je Fedova „Bež knjiga“ pokazala da je rast gospodarstva spor, a zapošljavanje ograničeno.

Ti podaci pokazuju da se situacija na američkom tržištu rada nije dovoljno poboljšala da bi Fed smanjio monetarne poticaje, no sve je više dužnosnika središnje banke koji traže upravo to.

Programima otkupa državnih i hipotekarnih obveznica Fed već dulje vrijeme ubrizgava na financijska tržišta 85 milijardi dolara mjesečno, a taj svježi, jeftin novac podržava rast cijena dionica.

Stoga se ulagači plaše da bi smanjivanjem tih Fedovih programa tržište izgubilo podršku, što bi dovelo do korekcije cijena dionica na niže.

Japanske su ulagače, pak, razočarale jučerašnje poruke premijera Shinzo Abea u vezi novih poticajnih gospodarskih mjera. Jučer je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo 3,8 posto, dok se jutros trguje vrlo nesigurno, pa je indeks malo u pozitivnom, malo u negativnom području.

„Abe je trebao poslati jasnu poruku o tome što će se novim mjerama postići. Nešto konkretno, kao što je moguća stopa rasta gospodarstva ili koliko će novih radnih mjesta biti otvoreno zahvaljujući novim mjerama. Čini mi se da je vlada na dobrom putu, no njezina je poruka bila nejasna“, kaže Tetsuya Inoue, ekonomist u institutu Nomura Research.

A na valutnim se tržištima, nakon jučerašnjih slabih gospodarskih podataka, dolar našao pod pritiskom u odnosu na jen.

Jutros se njegov tečaj kreće oko 99,30 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,70 jena.

Cijena eura prema dolaru porasla je, pak, s jučerašnjih 1,3060 na 1,3090 dolara.

U odnosu na japansku valutu, tečaj eura skliznuo je s jučerašnjih 130,30 na 130,05 jena.

Slabost eura posljedica je jučer objavljenih podataka koji pokazuju da je poslovna aktivnost u eurozoni u svibnju oslabila, kao i potražnja potrošača.

Zbog toga je Europska središnja banka pod pritiskom da dodatno olabavi monetarnu politiku, no ne očekuje se da će njezini čelnici to učiniti već na današnjoj sjednici.

Nakon što je jučer porasla za 40-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku ojačala daljnjih 10-ak centi, na 93,90 dolara po barelu.

Komentirajte prvi

New Report

Close