Američki Fed sanirao slom kineskih burzi s 259 riječi

Autor: Tomislav Pili , 22. ožujak 2016. u 15:29
U kineskim akcijama smirivanja tržišta primjećuje se 'američki rukopis'/REUTERS

Kini je poslan dokument dostupan na internetu koji govori o iskustvima nakon Crnog petka 1987. godine.

Kineska središnja banka zatražila je u srpnju prošle godine pomoć od američke središnje banke (Fed) u saniranju posljedica snažnog potonuća tamošnjih burzi, eksluzivno u ponedjeljak doznaje Reuters pozivajući se na dokumente u koje je imao uvid.

Prema uvidu u elektroničku poruku koju je 27. srpnja Fedu poslao njujorški predstavnik za Ameriku Narodne banke Kine Song Xiangyan, guverner kineske središnje banke zatražio je pomoć na temelju američkih iskustava iz burzovnog "Crnog petka" 1987. godine. Podsjetimo, 27. srpnja prošle godine indeks Šangajske burze potonuo je 8,5 posto. No, udarni val iz Kine se tog dana proširio i na ostala svjetska dionička tržišta. Poruka je u 11 sati prijepodne poslana Stevenu Kaminu, direktoru Fedovog odjela za međunarodne financije.

 

8,5posto

srušen je indeks Šangajske burze lanjskog 27. srpnja

Kamin je vrlo brzo odgovorio kako će "što prije nešto poslati", navodi Reuters. Nakon pet sati stigao je Fedov odgovor – sažetak od 259 riječi koji opisuje postupke koje je Fed poduzeo u smirivanju tržišta nakon što se 19. listopada 1987. indeks S&P 500 srušio 20 posto. U privitku elektroničke poruke bilo je i desetak Fedovih transkripata, priopćenja i izvješća. Međutim, svi ti dokumenti ionako su dostupni na Fedovoj internetskoj stranici, ističe Reuters, pa je nejasno koliko je kineska Narodna banka dobila ekskluzivni "lijek" za potonulu burzu.

No, analiza kineskih akcija u zaustavljanju pada burzi nakon 27. srpnja pokazuje neke sličnosti s američkim iskustvima starim 28 godina. Jedna od njih je rezanje kamatnih stopa što je potez koji je poduzeo i Fed. Početkom kolovoza dodatno je olabavljena monetarna politika kroz devalvaciju juana. Premijer Li Keqiang prošloga je mjeseca izjavio kako kineski regulatori nisu primjereno reagirali u lanjskom padu burzi, ali i da je Kina unatoč tome izbjegla sistemske rizike.  

Komentirajte prvi

New Report

Close