Američke dionice udvostručile su svoju vrijednost najbrže od 2. svjetskog rata

Autor: Tomislav Pili , 17. kolovoz 2021. u 22:00
S&P 500 dosegnuo je 4479 bodova/REUTERS

Američkom dioničkom mjerilu do sada je u prosjeku trebalo više od 1000 trgovinskih dana za udvostručenje vrijednosti.

Usponom do nove rekordne razine početkom ovog tjedna američki burzovni indeks S&P 500 ostvario je jedan mnogo značajniji uspjeh – najbrže udvostručenje vrijednosti od 2. svjetskog rata.

Na Wall Streetu su u ponedjeljak Dow Jones i S&P 500 dosegnuli nove rekordne razine zahvaljujući okretanju investitora dionicama defanzivnih sektora poput farmaceutskog, koji su manje osjetljivi na izmjene gospodarskih ciklusa.

Već pet dana

Dow Jones porastao je 0,31 posto, na 35.625 bodova, a S&P 500 za 0,26 posto, na 4479 bodova. Ta dva indeksa ostvarila su nove rekordne razine već peti trgovinski dan zaredom, čak i u vrijeme kad ostali glavni globalni indeksi padaju.

Tehnološki Nasdaq, pak, oslabio je 0,2 posto, na 14.793 boda. Oporavak američkog gospodarstva te izvrsna sezona poslovnih rezultata za drugo tromjesečje, zajedno s popustljivom monetarnom politikom kreiraju pozitivno raspoloženje na dioničkom tržištu. Tako je S&P 500 od 23. ožujka 2020. kada je dosegnuo pandemijsko dno od 2237,40 bodova do sada porastao 100 posto.

Za takav porast S&P-u 500 trebala su samo 354 trgovinska dana. Prema CNBC-ovoj analizi podataka S&P Dow Jones Indicesa, ovo je najbrže udvostručenje vrijednosti mjerila 500 najvećih američkih kompanija u posljednjih 80-ak godina.

“Zaista je golema likvidnost, goleme količine novca i u bilancama kompanija i u džepovima privatnih ulagača i stoga svaki put kad dođe do manje korekcije na tržištu, ljudi koji traže povoljne ulagačke prilike ulaze na tržište i kupuju”, ističe Randy Frederick iz investicijskog društva Charles Schwab u Austinu.

O kakvom se spektakularnom usponu radi dovoljno govori podatak da je indeksu za istovjetni rezultat tijekom prethodnog bikovskog tržišta trebale više od dvije godine. Naime, dno od 676,53 boda dosegnuo je 9. ožujka 2009., a tu je vrijednost udvostručio tek 27. travnja 2011. godine.

U prosjeku, za udvostručenje vrijednosti indeksa tijekom bikovskog tržišta potrebno je više od 1000 trgovinskih dana. “Uobičajeno treba proteći nekoliko godina za udvostručenje, pa je ovo još jedan način na koji sadašnje tržište pokazuje koliko je nevjerojatno”, izjavio je za CNBC Ryan Detrick, glavni analitičar u LPL Financialu.

Porast vrijednosti američkih dionica došao je tako naglo da je S&P 500 trenutno 4 posto iznad prosjeka prognoza vodećih analitičara s Wall Streeta za ovu godinu. Naime, američki financijaši smatraju da će indeks kraj godine dočekati na 4328 bodova.

Predobro da bi bilo istinito?

Dok dijelu promatrača ovakav scenarij može izgledati predobar da bi bio istinit, činjenica je da ovako moćan uspon ima fundamentalnu potporu u velikom oporavku profitabilnosti američkih kompanija. Za prvo tromjesečje sastavnice S&P-a 500 objavile su 53 posto rasta dobiti na godišnjoj razini.

Prema podacima Refinitiva, izvješća za drugo tromjesečje trebala bi pokazati skok zarada za čak 93,8 posto.

“Ovaj kvartal može biti okarakteriziran kao odličan ne samo po velikom broju rezultata koji su nadmašili očekivanja, već i po impresivnoj magnitudi iznenađenja”, komentirao je u bilješci klijentima David Kostin, direktor analize američkih dionica u Goldman Sachsu.

“Kompanije su uvjerene kako rastući ulazni troškovi mogu biti prevladani ili kontrolirani. K tome, prioritet im je investiranje u rast poslovanja dok istovremeno održavaju visoke razine otkupa vlastitih dionica”, dodao je Kostin.

Posljednji poticaj rastu cijena dionica došao je nakon što su podaci pokazali umjereniji rast potrošačkih cijena u srpnju u odnosu na prethodni mjesec.

Istovremeno, investitori su pozdravili i senatsko odobrenje paketa obnove infrastrukture od bilijun dolara gdje je 550 milijardi dolara namijenjeno za revitalizaciju prometne infrastrukture i električnih mreža.

To je jedan od razloga zaokreta ulagača iz tehnoloških dionica koje su odlično rasle tijekom prošlogodišnjeg zaključavanja prema dionicama cikličnih sektora. Tako su svi ciklični sektori – sirovine, energetika, financije i industrija – udvostručili svoju vrijednost u odnosu na pandemijsko dno.

No, da ne bi sve ostalo u optimističnom tonu, Wall Street uskoro očekuje pad cijena, s obzirom na širenje delta soja, početak smanjivanja monetarnih poticaja, ali i činjenice da snažnije korekcije nije bilo već 10 mjeseci.

“Iako smo i dalje optimistični, pad od barem 5 posto nismo vidjeli od prošlog listopada”, kaže Ryan Detrick.

Komentirajte prvi

New Report

Close