Jedna od dionica s najvišom cijenom na američkom dioničkom tržištu uskoro bi trebala postati znatno pristupačnija malim investitorima. Div internetske trgovine Amazon najavio je cijepanje dionica u omjeru 20:1 uz otkup vlastitih vrijednosnica težak 10 milijardi dolara.
Sve bi to trebalo rezultirati dodatnim interesom za dionicu kompanije koja se suočava sa sve višim troškovima poslovanja te zahtjevima zaposlenika za sindikalnim organiziranjem i povećanjem plaća.
Uspon gubi na snazi
Cijepanje dionica ne mijenja fundamentalnu vrijednost, ali često povećava interes ulagača. Da je tome tako, potvrdilo se i nakon objave Amazonove odluke kada je vrijednost dionica povećana za 7 posto. Inače, ovo je već četvrto cijepanje dionica u 28 godina postojanja Amazona, a posljednje je bilo sada već daleke 1999. godine.
U srijedu se cijena Amazona na burzi zaustavila na 2785 dolara. Ako cijepanje dionica odobri skupština dioničara zakazana za svibanj, trgovanje daleko pristupačnijim dionicama internetskog trgovca započet će 6. lipnja.
Kompanija je u priopćenju navela kako će cijepanjem njihova dionica postati pristupačnija za ulagače koji razmatraju ulaganje u tu tvrtku. Amazon se ovim potezom pridružio omanjoj skupini tehnoloških kompanija, poput Alphabeta koji je prošloga mjeseca najavio cijepanje dionica također u omjeru 20:1.
Tijekom 2020. godine, usred ekspanzije ulagačkog interesa za tehnološkim dionicama, cijepanje dionica najavili su i Apple te Tesla. Apple je dionice podijelio u omjeru 4:1, dok se proizvođač električnih automobila odlučio za omjer 5:1.
Zbog snažnog uspona cijene tijekom pandemije većina dionica tehnoloških divova “zrela” je za cijepanje, ocjenjuje za Financial Times Dan Ives, analitičar Wedbusha.
Amazonova vrijednost narasla je više od 220 posto u posljednjih pet godine, čime je tržišna kapitalizacija dosegla više od 1,4 bilijuna dolara. Međutim, uspon tijekom pandemije izgubio je na snazi s obzirom da investitore sve više brinu Amazonovi troškovi poslovanja.
Tijekom ove godine vrijednost Amazonove dionice pala je za 18 posto, nešto više od tehnološkog indeksa Nasdaq koji je oslabio 15,3 posto. Za ilustraciju, cijena Appleove dionice snižena je 11, a Alphabetove 8 posto.
Bez ograničenja
Odobrenje Amazonove uprave za otkup dionica nema vremenskog ograničenja, a zamijenit će prijašnje odobrenje iz 2016. za otkup dionica vrijednih 5 milijardi dolara. Od toga je otkupljeno dionica za 2,12 milijarde dolara.
Više od polovice tog iznosa, točnije 1,3 milijarde dolara, otkupljeno je početkom ove godine, pokazuju Amazonova izvješća. Inače, to je prvi realizirani otkup na koji se Amazon odlučio još od 2018. godine. Cijepanje dionica nema nikakav fundamentalni utjecaj na poslovanje, pojašnjava Brent Thill, analitičar u Jefferiesu.
Međutim, otkup dionica mogao bi povećati zaradu po dionici, smatra ovaj analitičar. Podsjetimo, Amazon se već duže vrijeme suočava s kritikama da svoje radnike plaća manje od ostalih konkurenata u tehnološkom sektoru. Prošloga mjeseca kompanija je objavila kako će povećati ograničenje najvišeg iznosa osnovne plaće sa 160.000 na 350.000 dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu