Suci Dubravka Markot, Smiljana Mikuš i Boris Marković ocijenili su da je Komisija s računa te dvije tvrtke zakonito skinula dionice Liburnija Riviera Hotela (LRH) koje su fondovima bile prebačena u okviru nagodbe s Vladom u kolovozu 2005. godine i vratila ih Hrvatskom fondu za privatizaciju.
Tom odlukom, zaključio je Upravni sud, Komisija nije prekršila zakon na štetu tužitelja jer Vlada nije potvrdila sporazum o nagodbi, na temelju kojeg su Holdinzima prenesene dionice, 20 dana nakon što je nagodba postignuta. Iako sama nije stranka u sporu, Vlada je tom odlukom Upravnog suda zapravo dobila prvi spor s Darkom Ostojom vezan uz spornu nagodbu o vlasništvu nad Liburnijom. “Vjerovali smo u snagu naših argumenata, a ova presuda to potvrđuje”, samo je kratko izjavio potpredsjednik Vlade Damir Polančec očito iznimno zadovoljan presudom kojoj u “suprotnom taboru” ipak ne žele davati važnost. Smatraju da je još prerano za slavlje jer Ostoja vodi još dva sudska spora protiv države, jedan pri Upravnom sudu, a drugi na Trgovačkom sudu u Rijeci. Na Upravnom sudu pokrenuo je sredinom prošle godine novi spor protiv Hanfe “zbog šutnje administracije” kojim želi inicirati novo propitivanje odluke o “skidanju” dionica s računa holdinga i vraćanja Hrvatskom fondu za privatizaciju. Smatra, naime, da je pravorijek Arbitraže pri Hrvatskoj gospodarskoj komori iz 2007. godine povod za obnovu postupka pred Upravnim sudom protiv odluke Hanfe jer ga u prvom odlučivanju Upravni sud nije uzimao u obzir. Arbitraža je tada, uz ogradu da ne želi ulaziti u bit spora ustanovila da je sporazum Vlada-Ostoja valjan i konzumiran. Vlasničkom tužbom na Trgovačkom sudu u Rijeci pak traži da mu se vrate u posjed dionice Liburnije Riviera Hotela koje su mu prvo bile iz HFP-a prebačene na račun, pa oduzete, točnije traži 58 posto dionica Liburnije i naknadu u novcu u iznosu od 96 milijuna kuna kao kompenzaciju za 25 posto dionica koje je Vlada darovala gradu Opatiji.
I dok se u upućenim krugovima kalkulira u kojoj mjeri bi odluka Upravnog suda o zakonitom postupanju bivše Komisije mogla utjecati na odlučivanje Trgovačkog suda o toj tužbi, Ostojini odvjetnici tvrde da među njima nema uzročno-posljedične veze. Ističu da je arbitraža Hrvatske gospodarske komore jedina meritorna za pitanja valjanosti sporazuma s državom. Odluka Upravnog suda zainteresirala je i grad Opatiju čiji je gradonačelnik Amir Muzur odmah o tome obavijestio Gradsko poglavarstvo kojemu će ta odluka biti povod da ponovno pokušaju otvoriti pregovore s Vladom o dionicama LRH za radnike, što im dosad nije uspijevalo. I dok neće zaključiti odnose između Ostoje i države, odluka Upravnog suda zasigurno će utjecati i na pokušaj nagodbe Gorana Štroka da sklopi aranžman s Vladom o Liburniji. Upravo bi odluka tog suda Vladi mogla pružiti elegantan izlaz iz pregovora sa Štrokom koji su, ako je suditi prema njegovu ugovoru sklopljenim s Ostojom, trebali biti okončani do rujna. Štroku je, kako se doznaje, u rujnu istekao i predugovor s Ostojom o uvjetima pod kojima bi on od njega otkupio potraživanja prema državi i s njom postigao nagodbu. Inače, u utorak je dionica Liburnija Riviera Hotela pala na Zagrebačkoj burzi 5,26 posto, na zaključno 1800 kuna. U posljednja tri dana na Zagrebačkoj burzi je ostvareno ukupno više od 1,2 milijuna kuna prometa ovom dionicom. Cijena joj je pala na najnižu razinu u posljednjih tjedan dana, dok se potkraj rujna ove godine njome trgovalo po cijeni od 2149 kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu