U HEP-u je prošao sve što se moglo proći

Autor: Vladimir Nišević , 06. lipanj 2008. u 06:30

Diplomirani inženjer prošao je put od voditelja poslova do direktorskog mjesta

Kada je ovog tjedna plasirana informacija kako Hrvatska elektroprivreda (HEP) od Vlade traži poskupljernje struje od čak 57 posto, Ivan Mravak, čelni čovjek HEP-a, zasigurno je postao jedna od najomraženijih osoba u hrvatskom javnom životu.

Ne toliko eksponiran u javnosti osim u užim poslovnim krugovima, taj magistar znanosti koji je na čelu HEP-a od 2004. godine, dobio je nezahvalnu ulogu najaviti još jedno poskupljenje koje će biti direktni udar na standard hrvatskih građana. Istovremeno se našao i u glavnoj ulozi igrokaza hrvatske Vlade u kojemu sada potpredsjednik Damir Polančec i premijer Ivo Sanader spašavaju građane od pretjeranih zahtjeva jednog “mrskog” monopolista (koji i nema konkurencije jer na tržište s tako niskim cijenama nitko ne želi ulaziti). Tako će najvjerovatnije struja poskupjeti “samo” 20 posto. “HEP je tražio poskupljenje struje od 54 posto, tvrdeći da bi to bilo realno”, rekao je nedavno premijer Sanader i odlučno dodao da se “na to nije moglo pristati, ali oko 20 posto će im se morati dati”. U ovom slučaju, ako se ukloni politička dimenzija, Mravkova argumentacija o poskupljenu struje ostaje jasna. Iza nje nema skrivenih motiva, ona je gospodarski opravdana. Naime, unazad godinu dana cijena struje na burzama u Europi porasla je za približno 100 posto, a osjetno su poskupjeli i pogonski energenti za proizvodnju električne energije u termoelektranama, plin, plinska ulja i mazut. S druge strane, HEP mora završiti svoje planirane investicije, a to uz ovu cijenu struje nije moguće. Zanimljivom ostaje činjenica da je jedan od argumenata za Mravkov ostanak na čelu HEP-a u veljači ove godine kada mu je Nadzorni odbor produžio mandat bio upravo neposkupljenje energenata i uspješno poslovanje HEP-a. Tako je bilo rečeno da usprkos tome što je cijena struje za četverogodišnjeg mandata Mravkove Uprave povećana samo jednom – u rujnu 2005. – u prosjeku za samo 5,5 posto, HEP je cijelo vrijeme poslovao uspješno, te da će prema raspoloživim podacima i 2007. završiti s pozitivnim rezultatom.

Također ostaje i činjenica da je 2007. bila izrazito nepovoljna za HEP zbog rasta varijabilnih troškova poslovanja od 28 posto, čemu je uzrok velik porast cijena energenata i uvezene električne energije te nepovoljne hidrološke okolnosti pri kojima je proizvodnja iz hidroelektrana iznosila samo 70 posto od planirane. Diplomirani inženjer elektrotehnike Ivan Mravak, rođen 1954. godine, 1994. postao je magistar znanosti. Prije Domovinskog rata radio je u Energetici SOUR-a Borovo kao odgovorni projektant u Inženjeringu te tehnički direktor. U tadašnjem OOUR-u Vukovar zaposlio se 1988. kao voditelj energetsko-tehničkih poslova. Tijekom rata organizirao je autonomni sustav opskrbe električnom energijom Vukovara koji nije bio povezan s elektroenergetskim sustavom. Nakon toga je zarobljen i do razmjene je više mjeseci bio zatočen u srpskom logoru u Stajićevu. U HEP-ovoj Direkciji za distribuciju bio je koordinator za izgradnju od 1993. do 1995. godine, a bio je i član Stručnog tima Projekta “35 kV jadranski otoci”. Od 1996. godine bio je koordinator obnove u ratu oštećenih elektrodistribucijskih objekata. Vodio je reintegraciju elektroenergetskog sustava Hrvatskog podunavlja u sustav HEP-a, a 1997. do imenovanja predsjednikom Uprave u ožujku 2004. godine bio je direktor Sektora za tehničke poslove u HEP Distribuciji d.o.o. Moglo bi se reći da je Mravak u HEP-u prošao sve što se proći moglo.

Dobitnici

Ivica Mudrinić
Prvi čovjek T-HT-a Ivica Mudrinić prošli tjedan imao je razloga za zadovoljstvo. Njegovoj kompaniji pripala je nagrada Zlatna dionica za najbolju dionicu godine, a u tijesnoj utrci pobijedio je Ingru i Atlantsku plovidbu. Osim toga, IPO T-HT-a proglašen je najboljim u 2007. godini.

Gordan Putanec
Čelni čovjek Oglasnika objavio je kako njegova tvrtka bilježi u Hrvatskoj porast prihoda od 10 posto, a također su se našli i na četvrtom mjestu među novinskim izdavačima. Zanimljivo je i da su jedan od rijetkih izdavača kojima država nije smanjila PDV.

Goran Jovičić
Predsjednik Uprave Optima telekoma može biti zadovoljan ostvarenim rezultatima. Naime, Optima telekom utrostručila je kapacitet vlastite broadband mreže na 140 tisuća potencijalnih korisnika DSL usluga. Drugi po veličini fiksni telekom u Hrvatskoj do sada je prikupio više od 21 tisuću širokopojasnih korisnika, mahom na ADSL tehnologiji, od čega je aktivna približno trećina.

Gubitnici

Željko Čurković
Direktor tvrtke Formel Željko Čurković prva je hrvatska žrtva korištenja ilegalnog softvera. Naime, nakon sedam godina, Međunarodno udruženje proizvođača poslovnog softvera (BSA) otkopalo je ratnu sjekiru i objavilo nepravomoćnu sudsku pobjedu nad jednim od bivših uvoznika softvera koji su to radili mimo distributera – Formelom.

Goran Štrok
“Nema nikakvog sporazuma sa Štrokom ili s ikim drugim u odnosu na moj udjel u HUP-u”, izjavio je Anđelko Leko komentirajući planove Gorana Štroka, vlasnika JLH-a, vezane uz širenje u Zagrebu i planove za preuzimanjem Lekina udjela u tvrtki HUP Zagreb.

Adnan Terzić
Potpredjednik koncerna Agram BiH uskoro bi se naći na sudu. U Komisiji za vrijednosne papire FBiH potvrdili su kako su tijekom provedenog izvanrednog nadzora prijenosa po osnovi darovanja dionica sarajevskog Bosna Sunce osiguranja (BSO) utvrđene nepravilnosti. KVP FBiH je zatražila provođenje istrage o ovom slučaju od Financijskoobavještajnog odjela Agencije za istragu i zaštitu BiH (SIPA).

Komentirajte prvi

New Report

Close