Hrvatska će dobiti najveći dionički udio u PEOP-u

Autor: Tanja Čorak , 23. travanj 2008. u 13:00

Trasa naftovoda će najvećim dijelom prelaziti preko hrvatskog teritorija

U Bukureštu je u utorak potpisan Sporazum dioničara o osnivanju razvojne kompanije za realizaciju projekta Pan European Pipeline (PEOP) u kojem sudjeluju kompanije zemalja preko čijeg će se teritorija prostirati trasa naftovoda, među kojima je i Hrvatska. Vlada je donijela odluku kojom je imenovala kompaniju Janaf za provođenje interesa Hrvatske u operativnom dijelu projekta. Sporazum su jučer potpisali predstavnici Janafa iz Hrvatske, Conpet i Oil Terminala iz Rumunjske, te Transnjefta iz Srbije. Uime Janafaa sporazum je potpisao član Uprave Vladimir Vranković. Potencijalni dioničari društva u osnivanju, odnosno potpisnici sporazuma o osnivanju kompanije u razvoju položit će idućih dana po 70.000 funti na ime uloga u temeljni kapital kompanije. Ona će biti osnovana po engleskim zakonima i imat će sjedište u Londonu. Definirali su se i uvjeti prema kojima je reguliran rok i način osnivanja kompanije, te njene zadaće. Kompanija se tako treba osnovati u roku dva mjeseca.

Pregovori o trasi
Prema riječima Vladimira Vrankovića, na sastanku pa i pri potpisivanju sporazuma izostali su službeni predstavnici Italije i Slovenije, ali su bili nazočni predstavnici njihovih veleposlanstava u Rumunjskoj. Talijanski predstavnici izostali su budući da u zemlji traje procedura formiranja Vlade te iz formalnih razloga nisu bili u mogućnosti realizirati potpisivanje sporazuma. Slovenska je strana izostala, kako je jučer objasnio predstavnik slovenskog veleposlanstva a prenio Vranković, zato što se termin potpisivanja sporazuma u Bukureštu često mijenjao pa je po konačnom definiranju predstavnik resornog ministarstva jučer imao druge obaveze. No izostanak slovenskog i talijanskog potpisa na jučerašnji sporazum nije prepreka da se Slovenija i Italija kasnije uključe u osnivanje kompanije po istim uvjetima, navodi Vranković. “Sporazum je predvidio da se predstavnici ovih potencijalnih dioničara, nakon otklanjanja administrativnih zapreka, mogu ravnopravno u svakom trenutku uključiti u razvoj kompanije, ulaganjem istog iznosa kao i ostali supotpisnici sporazuma u osnivački temeljni kapital i pod istim uvjetima”, rekao je Vranković. Što se buduće trase naftovoda tiče, o njoj na jučerašnjem sastanku Međudržavnog odbora za Peop nije bilo riječi.

Interes Janafa
PEOP bi trebao provoditi naftu od Kaspijskog mora do Trsta, gdje bi se dalje ona TAL-ovim naftovodom sprovodila do krajnjih dijelova zapadnoeuropski zemalja. TAL počinje u Trstu, a nedostaje spoj tih dvaju nafotovoda od Omišlja, odnosno Gorskog kotara do Trsta. Varijanta je izgradnja naftovodnog spoja pod morem do Trsta, što je u tehničkom smislu kompliciranija varijanta i nije joj sklona većina planiranih dioničara kompanije u osnivanju za PEOP, ili iza Učke, odnosno preko Slovenije, što je kraća i jednostavnija varijanta. Kako će PEOP-ova trasa najvećim svojim dijelom prelaziti preko Hrvatske, realne su šanse da bi u budućnosti Hrvatska mogla imati najveći dionički udio u budućoj kompaniji za realizaciju projekta, što je i interes Janafa.

Slovensko odbijanje

‘Trasa je’, ističe Vranković, ‘stvar tehničke naravi i pregovora.’ Upravo je pitanje izbora trase naftovoda prije nekoliko mjeseci bilo povod za najave kako slovenska strana neće biti nazočna potpisu sporazuma o osnivanju kompanije za Peop. Slovenska strana, kako su pojasnili izvori Poslovnog dnevnika, nije sklona varijanti da naftovod prelazi preko njezina, vodozaštitnog i krškog terena.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Konačno! [proud]
Bilo je krajnje vrijeme da se nešto ovakovo dogodi.
Zanimljivo je to da se to nije dogodilo prošle godine nekako u ovo vrijeme kad je tu bio Putin, već se dogodilo nakon posjete predsjednika Busha. Barem pokazuje da želimo na zapad. I to nije loše. [smiley]

New Report

Close