Američki Exxon Mobile, najveća svjetska naftna kompanija, ostvarila je prošle godine rekordan profit od čak 36,13 milijardi dolara, čime je ušla u povijest kao tvrtka s najvećim profitom.
Zahvaljujući prošlogodišnjem enormnom porastu cijena nafte i njezinih derivata, Exxon je po prihodima zasjenio sve američke tvrtke ikad te se učvrstio na liderskoj poziciji među naftnim kompanijama u svijetu.
Ekstraprofiteri
O kolikom je iznosu riječ najbolje ilustrira činjenica da je Exxonov lanjski profit jednak BDP-u Hrvatske. Samo u posljednjem kvartalu Exxon Mobile je imao 10,7 milijardi dolara profita, dok je u istom razdoblju 2004. ostvareno 8,4 milijarde dolara. Ukupni prošlogodišnji prihodi dosegnuli su visokih 371 milijardu dolara. Analitičari ističu da ti podaci samo potvrđuju kolika je važnost nafte u svijetu, ukazujući pritom i na prihode ostalih naftnih kompanija. Naime, prošli tjedan je uprava Chevrona izvjestila o 20-postotnom porastu profita u četvrtom kvartalu, dok je u istom razdoblju ConocoPhillips udvostručio prihode. Ovih se dana očekuju izvješća naftnih divova poput British Petroleuma i Royal Dutch Shella, čiji će rezultati prema mišljenu analitičara također biti rekordni. Američke tvrtke Exxon Mobile, Chevron, ConocoPhilillps i Marathon Oil u prošloj su godini zajedno ostvarile veći prihod od, primjerice, BDP-a Indije ili Rusije. Ponajviše zbog vremenskih nepogoda u Meksičkom zaljevu cijene sirove nafte na svjetskim tržištima drastično su porasle, kao i zarade naftaša, kojima su sada upućeni zahtjevi političara, ali i šire javnosti za društveno korisnim potezima. Mnoge organizacije za zaštitu okoliša i odvjetničke kuće izrazile su nezadovoljstvo zbog premalog ulaganja profita u obnovljive i alternativne izvore energije. Istodobno, dio tamošnjih političara zahtijeva da se uvedu porezi na ekstraprofite naftnih kompanija, čime je ponovno otvoreno kontroverzno pitanje. Naime, u studenom je vodećim američkim naftašima predstavljena namjera uvođenja oprezivanja ekstraprofita tzv. windfall tax, koji je u Sjedinjenim Državama bio na snazi u razdoblju od 1980. do 1988. godine. Protivnici ekstra oporezivanja ističu kako će na taj način naftnim korporacijama ostati manje novca za istraživanje, što će dovesti do pada ponude i rasta cijena. Rastom cijena kompanije će opet imati visoke profite, a posljedica svega je nepovoljna situacija za čitavo gospodarstvo. “Potrošači trebaju stalnu isporuku energije, a uvođenje novih poreza onemogućit će nam veću proizvodnju i investicije što će se dugoročno negativno odraziti na ekonomiju SAD-a”, izjavio je Rex Tillerson, predsjednik uprave Exxon Mobilea.
Subvencioniranje bogatih
Također prema studiji The American Petroleum instituta, gledano po profitabilnosti, naftna industrija dolazi tek nakon bankarskog sektora, faramceutske industrije te sektora nekretnina. Zagovornici windfall taxa kritiziraju Bushevu administraciju zbog subvencioniranja bogatih naftnih kompanija koje profite ostvaruju preko leđa potrošača. Prema njihovu mišljenju, SAD-u je potrebna odgovorna energetska politika koja bi potaknula ekonomski rast zemlje. Tamošnji komentatori smatraju da je ustrajnost američkih naftaša u obrani svog poslovanja sasvim logična isto kao što je opravdana kritika građana širom svijeta koji kažu “sve više izdvajam za energiju, ona me sve više stoji, a istodobno gledam naftne kompanije koje ostvaruju sve više profita”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu