Ministarstvo financija odradilo je ovaj tjedan prvi izlazak na tržište duga u 2025. godini. Kako je predviđeno i godišnjim planom izdanja obveznica, na međunarodnom tržištu plasiralo je dvije milijarde eura.
U Katančićevoj su se ovaj put odlučili za ročnost od 12 godina, a operacija financiranja zaključena je uz godišnju kuponsku kamatu od 3,25 posto, odnosno prinos za investitore od 3,276 posto. U odnosu na referentni njemački dug, to implicira premiju manju od 0,8 postotnih bodova (77 tzv. baznih bodova).
U priopćenju Ministarstva ističe se kako je, “usprkos izazovnim tržišnim okolnostima”, interes investicijske zajednice bio vrlo dobar. U knjizi upisa apetit za kupnju pokazalo je više od 300 međunarodnih, ali i domaćih ulagatelja s ukupnom potražnjom većom od 5,5 milijardi eura.
To je omogućilo Ministarstvu da u odnosu na inicijalno objavljene uvjete tijekom trajanja predbilježbi spusti cijenu. Konačna je utvrđena 0,3 postotna boda niže od one s kojom je otvorena knjiga upisa, čime je na kraju i broj ulagatelja sveden na nešto više od 230.
Gust raspored otplata
Brojnosti zainteresiranih investitora pridonijeli su i oni koji ulažu isključivo u vrijednosne papire A investicijskog kreditnog rejtinga, a najnovije izdanje euroobveznica RH ujedno je i prvo s tim bonitetrnim statusom. Posljednje zaduženje Hrvatske na inozemnom tržištu realizirano je prije nepunih godinu dana, odnosno oko pola godine prije nego što je prema ocjenama triju vodećih rejting agencija Hrvatska zakoračila u spektar “A” ranga. Te su lanjske obveznice bile privukle oko 180 investitora.
Kako doznajemo, među kupcima u netom zaključenom državnom financiranju bila je i nekolicina središnjih banaka. Usto, bilo je to i najveće ino izdanje tako duge ročnosti, a ostvarena marža na referentnu kamatnu stopu također je dosad najniža za 12-godišnju ročnost. Uz financiranje općih potreba državnog proračuna, sredstava od novog zaduženja koristit će se za otplatu duga po predstojećim dospijećima. Za nešto više od mjesec dana na naplatu, naime, stiže 1,5 milijardi eura obvezničkog duga po euroobveznici iz 2015., izdanoj uz kamatu od tri posto.
Budući da do kraja ožujka na naplatu stižu i dva domaća izdanja obveznica, ali i trezorskih zapisa, i u narednim tjednima Ministarstvo financija bit će prilično aktivno. Potkraj veljače i za građane slijedi nova ponuda upisa državnih obveznica jer 8. ožujka dospijeva preklanjsko izdanje vrijedno ukupno 1,85 milijardi eura, u kojemu su građani, odnosno mali ulagatelji, participirali s više od 1,33 milijarde. Nekoliko dana prije toga, pak, slijedi i otplata petogodišnje (kunske) obveznice iz 2020. u iznosu nešto većem od 660 milijuna eura.
Očekuje se da će se građanima na investiranje (ili reinvestiranje) ponovno ponuditi izdanje na rok od dvije godine, a zasad je sigurno samo da će prinosi na njih ovaj put biti osjetno manji nego na “narodne” obveznice iz 2023. koje su nosile kamatu 3,65 posto.
Niži prinosi na nove ‘narodne’
Prema trenutačnim tržišnim prinosima, ovaj put bi povrati mogli biti za približno postotni bod manji, ali u međuvremenu su i kamatne stope na bankovna oročenja uglavnom pale, pa se računa da će nove obveznice mnogima koji su investirali u debitantskoj ponudi za građane ostati privlačna alternativa.
U svakom slučaju, u Ministarstvu financija na čelu s ministrom Markom Primorcem o tome će zacijelo voditi računa. U financijskoj zajednici računa se, isto tako, da će se uz kraće izdanje usmjereno ponajprije prema građanima, institucionalnim investitorima ponuditi i tranša dulje ročnosti.
Mimo obveznica, uskoro dospijevaju i dva trezorska zapisa, što je u slučaju građana prilika za one koji preferiraju kratkoročno vezivanje novca raspoloživa za ulaganje. Uz 784 milijuna vrijedan jednogodišnji trezorac koji na naplatu stiže 27. veljače, a koji su u najvećoj mjeri upisali mali ulagatelji, u ožujku dospijeva i 600 milijuna eura vrijedan tromjesečni zapis iz prosinca 2024., čija isplata se također u najvećoj mjeri (5
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu