Budućnost demokracija u Europi ovisi o povećanju vojne potrošnje, izjavili su visoki dužnosnici obrane iz Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Poljske i Italije nakon sastanka u Poljskoj u ponedjeljak, izvijestio je Politico.
“Ova 2025. bit će godina ubrzanja industrije naoružanja u Europi, uklanjanja birokratskih prepreka koje usporavaju taj proces i zbijanja redova jer moramo pokazati jedinstvo kako bismo potvrdili da ozbiljno shvaćamo vrijednosti poput sigurnosti, koju smatramo prioritetom,” izjavio je poljski ministar obrane Władysław Kosiniak-Kamysz na konferenciji za medije nakon razgovora.
Kako piše Politico: “On zna o čemu govori. Poljska, koja graniči s Rusijom i Ukrajinom, ove godine planira potrošiti 4,7 posto svog BDP-a na obranu, što je daleko najviše među članicama NATO-a. Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Njemačka troše bliže 2 posto, što je trenutni cilj NATO-a, dok Italija zaostaje s 1,49 posto”.
Ti niži postoci mogli bi postati problem kada se Donald Trump vrati u Bijelu kuću kasnije ovog mjeseca. Prošlog je tjedna pozvao saveznike NATO-a da troše 5 posto BDP-a na obranu, jer je to znatno iznad vojnog proračuna SAD-a koji iznosi 3,38 posto, piše Politico.
“Moramo trošiti više na sigurnost kako bismo osigurali prisutnost američkih saveznika u Europi,” rekao je Kosiniak-Kamysz.
Njegovi kolege više su se usredotočili na način trošenja tih sredstava, a ne na same brojke koje su privlačne Trumpu.
“Da, moramo razgovarati o tome koliki postotak BDP-a ćemo izdvajati za obranu, ali također moramo biti vrlo zainteresirani za to na što se taj novac točno troši, osobito u smislu učinkovitosti tih ulaganja,” izjavio je francuski ministar oružanih snaga Sébastien Lecornu.
Kako bi se to postiglo, ministri su izjavili da bi Europa trebala smanjiti regulativne prepreke u obrambenoj industriji te se udružiti u zajedničkoj nabavi i omogućiti bolji pristup kreditima.
“Bilo bi dobro ukloniti birokratske barijere jer u Europi traje rat i ne možete tretirati obrambenu industriju na isti način kao, recimo, proizvodnju mlijeka,” rekao je talijanski ministar obrane Guido Crosetto.
Kosiniak-Kamysz je najavio da će se na sljedećem, trećem, sastanku skupine u Parizu detaljnije razgovarati o financiranju razvoja europske industrije naoružanja kako bi postala “pokretač” gospodarstva kontinenta.
Njemački ministar Boris Pistorius odbacio je Trumpov poziv na povećanje izdvajanja na 5 posto BDP-a, rekavši da bi takav rast potrošnje “pojeo” oko 40 posto njemačkog državnog proračuna. No, pozdravio je napore NATO-a da objavi nove ciljeve sposobnosti Saveza u lipnju, umjesto u listopadu kako je prvotno bilo planirano.
Ministri, koji su putem video veze saslušali ukrajinskog ministra obrane Rustema Umerova, razgovarali su i o zajedničkim pothvatima s ukrajinskim obrambenim tvrtkama za povećanje proizvodnje oružja. Umerov je bio u Londonu s britanskim ministrom obrane Johnom Healeyjem, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo u Poljskoj predstavljao Luke Pollard, parlamentarni podtajnik za oružane snage.
Cilj je učiniti Ukrajinu što snažnijom prije početka Trumpova predsjedništva, jer je on pozvao na brzo okončanje rata.
Skupina pet vodećih obrambenih sila Europe, osnovana je prošle godine i na svom drugom sastanku u ponedjeljak, imala je za cilj ojačati obrambenu koordinaciju u vrijeme rastućih geopolitičkih prijetnji.
Kosiniak-Kamysz je dodao da će na sljedećem sastanku u Parizu sudjelovati i glavni tajnik NATO-a Mark Rutte, šefica vanjskih poslova EU-a Kaja Kallas te novi povjerenik za obranu Andrius Kubilius.
“Europa može i treba biti lider u području sigurnosti i obrane, ali mora u to ulagati,” zaključio je Kosiniak-Kamysz.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu