Kinezi sve nade polažu u popularnu mjeru koju su uveli. Sad su je odlučili i proširiti

Autor: Domagoj Puljizović , 09. siječanj 2025. u 19:00
Foto: Pexsels

Kineski dužnosnici u srijedu su izjavili da je ove godine za shemu zamjene potrošačkih dobara izdvojeno 81 milijarda yuana (11 milijardi dolara; 10,2 milijarde eura).

Kineska vlada proširila je popis proizvoda koje građani mogu zamijeniti za nove uz popust do 20 posto, nastojeći tako ojačati gospodarstvo koje pokazuje znakove slabljenja.

Na popisu su sada i proizvodi poput mikrovalnih pećnica, perilica posuđa, kuhala za rižu te uređaja za pročišćavanje vode.

Državna shema zamjene koja bi trebala potaknuti potrošnju u zemlji već je obuhvatila televizore, telefone, tablete, pametne satove te električna i hibridna vozila.

Naime, druga se najveća ekonomija na svijetu trenutno suočava s nekoliko izazova. Uz slabu potražnju potrošača tu je kriza na tržištu nekretnina.

Kineski dužnosnici u srijedu su izjavili da je ove godine za shemu zamjene potrošačkih dobara izdvojeno 81 milijarda yuana (11 milijardi dolara; 10,2 milijarde eura).

Iz Nacionalne komisije za razvoj i reforme (NDRC) poručili su da su sheme zamjene, pokrenute još u ožujku prošle godine, već donijele “vidljive učinke”, piše BBC.

Kinesko Ministarstvo trgovine, tvrdi da je upravo ta politika na domaćem tržištu pogurala prodaju skupljih proizvoda poput kućanskih aparata i automobila.

Međutim, neki ekonomisti dovode u pitanje hoće li shema zamjene koju propagira država biti dovoljna da značajno poveća potrošnju u zemlji.

Kineski ekonomist Dan Wang smatra da ona ni približno nije dovoljna da bi se potrošnja na domaćem tlu uspješno povećala.

“Iako je podržala prodaju nekih proizvoda, poput automobila i kućanskih aparata, državna shema zamjene nije dovela do općeg porasta potrošnje,” također smatra Harry Murphy Cruise, voditelj kineske ekonomije u Moody’s Analytics.

Posljednjih mjeseci Kina je nastavila uvoditi mjere za podršku domaćoj ekonomiji, dok se izvoznici suočavaju s rastućim poteškoćama.

Još lani u prosincu kineski su lideri na jednom od sastanaka naglasili potrebu za “energijom” u poticanju potrošnje.

Uslijedilo je to nakon prijetnje izabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je po preuzimanju Bijele kuće kasnije ovog mjeseca, najavio da će na proizvode proizvedene u Kini uvesti 60 posto carine.

Kina bi sljedeći tjedan trebala objaviti podatke o ekonomskom rastu za 2024. godinu, a Peking je izjavio da očekuje rast od oko pet posto.

Komentirajte prvi

New Report

Close