I danas podjele oko Franca, Sanchezove ideje i kralj bojkotira

Autor: Poslovni dnevnik , 08. siječanj 2025. u 22:00
Prethodna Sanchezova vlada naredila je 2019. godine povijesni korak ekshumacije Francovih ostataka/Reuters

Premijer želi istaknuti što je sve postignuto od pada diktature.

Španjolska konzervativna oporba bojkotirala je početak službene komemoracije povodom 50. godišnjice smrti desničarskog diktatora Francisca Franca, otkrivajući trajnu podijeljenost glede njegove ostavštine.

General je srušio demokratsku republiku u brutalnom građanskom ratu koji je odnio stotine tisuća života i vladao je željeznom rukom od 1939., pa do smrti 1975. Socijalistički premijer Pedro Sanchez najavio je stotinu događanja u 2025. kako bi “pokazao veliku transformaciju postignutu” u pola stoljeća od početka demokratske tranzicije te europske države.

Domaćin prve svečanosti bio je madridski muzej umjetnosti Reina Sofia, dom Picassove Guernice, jednog od najpoznatijih anti-Francovih djela, a kralj Filip VI. kao i Alberto Nunez Feijoo, lider oporbene konzervativne Narodne stranke (PP), unaprijed su javili da neće doći.

Vlada gleda u prošlost
Feijoo smatra da je inicijativa oportunistički trik manjinske ljevičarske vlade da odvrati pozornost od svojih političkih i pravnih problema. U tijeku su istrage o korupciji protiv Sanchezove supruge i političkih saveznika, a socijalisti pak moraju mukotrpno pregovarati s nizom rubnih i separatističkih stranaka kako bi usvojili zakon.

“Podsjećanja planirana u školama, sveučilištima, muzejima i na ulicama djelo su vlade koja u svom očaju neprestano gleda u prošlost”, rekao je Feijoo. Socijalisti su mu uzvratili ukazujući na podrijetlo PP-a, osnovane 1989. kao nasljednice Narodnog saveza koji je 1976. utemeljio bivši Francov ministar.

Vox: Nije bio mrak
Bojkot je najavio i krajnje desni Vox, treća najveća snaga u parlamentu iz čijih je klupa nedavno poručeno da Francova vladavina “nije uopće bila mračno razdoblje, kako vlada predstavlja, već faza obnove, napretka i pomirenja”.

Polarizirajuće sjećanje na građanski rat od 1936. do 1939. i Franca proizlazi iz pitome propasti režima, smatra Joan Maria Thomas, profesor suvremene povijesti na Sveučilištu Rovira i Virgili. Bolesni 82-godišnji Franco umro je u bolnici, u potpunoj suprotnosti s kolapsom nacističke Njemačke i fašističke Italije tijekom Drugog svjetskog rata ili Revolucijom karanfila kojom je 1974. svrgnuta portugalska desničarska diktatura. Uslijedili su demokratski izbori 1977., a Španjolci su odobrili novi ustav na referendumu 1978.

Prethodna Sanchezova vlada naredila je povijesni korak ekshumacije Francovih ostataka 2019. i preimenovala je mauzolej koji se smatra trijumfalističkim spomenikom njegovoj vladavini. U anketi iz 2018. koju je tvrtka Sigma Dos provela za konzervativni list El Mundo, najava tog plana dobila je neznatno više podrške nego neodobravanja.

Komentirajte prvi

New Report

Close