Moćni savez dvije najvažnije udruge poljoprivrednika Europe, COPA-COPEGA, izrazio je nezadovoljstvo Sporazumom o slobodnoj trgovini EU-Mercosur, koji je nedavno najavila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. I COPA (kišobran organizacija farmera) i COPEGA (kišobran organizacija farmerskih kooperanata) smatraju da će Sporazum o slobodnoj trgovine Europske unije i Argentine, Brazila, Paragvaja, Urugvaja i Bolivije, imati negativne posljedice na europske farmere i okoliš.
Potpredsjednik COPA COPEGA je Nikolaus Berlakovich, gradišćanski Hrvat koji je ujedno i predsjednik Poljoprivredne komore Burgerlanda, odgovorio je na nekoliko pitanja za Poslovni dnevnik.
Sporazum podupire većina zemalja, neke su neodlučne, ali Austrija je u skupini zemalja koje su protiv. Koji su vaši razlozi?
“Proizvodnja na velikim, golemim južnoameričkim farmama ne može se usporediti s našim relativno malim seoskim gospodarstvima, pa su u procesu proizvodnje jeftiniji. Predviđamo pad cijena poljoprivrednih proizvoda i stoga gubitak prihoda za naše farmere.To je razlog naše zabrinutosti. Na stajalištu smo da to nije fer sporazum, zato jer su, između ostalog, u Južnoj Americi dopušteni pesticidi koji su u Austriji odavno zabranjeni. Tamo se također mogu koristiti hormoni i antibiotici za tovljenje životinja, što je u Austriji također zabranjeno. Ovdje imamo više standarde proizvodnje i to je razlog da ne možemo biti tako jeftini. Austrija se stoga izjasnila protiv Mercosura. S tim u vezi postoji i parlamentarna rezolucija koja govori protiv sporazuma Mercosura.
Odnose li se ti razlozi, po vama, i na hrvatske ili recimo slovenske farmere?
“Naravno da da. U biti, u cijeloj EU je slična situacija”.
Rekli ste da bi o Sporazumu EU-a i Mercosura trebalo dodatno raspravljati. O čemu, konkretno? Budu li hrvatski poljoprivrednici imali primjedbe na dogovor, kome se obratiti da bi ih se čulo?
“O ovom dogovoru moraju odlučiti države članice EU-a, EU parlament i na kraju parlamenti država članica. Ono što želimo su pošteni uvjeti. Imamo mnogo više standarde proizvodnje hrane u Europi, tako da jednostavno nismo konkurentni Južnoj Americi. Ako hrvatski poljoprivrednici imaju primjedbe, trebaju djelovati preko svoje Vlade, i lobirati u Europskoj komisiji i Europskom parlamentu”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu